İzmirli arkadaşlara çok önemli uyarı....

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Uzun yıllar Ankara'da yaşadıktan sonra İzmir'e yerleştim. İzlenimlerine göre, radar sayısını artırıp kontrolleri sıklaştırsalar İzmir yolları merkez bankasına fark atar. İzmir'de şehiriçi hız limiti çoğu yerde 70 km olduğu halde, çoğu sürücüler bu sınırı maalesef aşıyorlar. Yol güzel, geniş, araç trafiğine uygun diye hızlı gitmek kimseyi haklı çıkarmaz. Meydana gelen kazalarda araçların durumlarını görünce ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Altınyol'da bir araç yayaya çarptığında o yayanın yaşaması mucize olur. Kurallara uymamak adeta kural olmuş. Ters yönden gelen, yasak yerden U dönüşü yapanları, sağdan geçen araçları burada çokca görüyorum. Aracının sağ tarafında ayna olmayanlar İzmir'de çok sıkıntı çekerler. Ankara ile İzmir trafiğini mukayese etmek gerçekten zor. Ama işin en güzel tarafı insanlar çok sıcak kanlı ve sempatik. Ankara'da hemen hemen hergün trafikte atışan hatta ve hatta kavga edenleri görürdüm ama İzmir'de daha siftahım yok. Hata da yapıyorlar, hatalarını da kabul ediyorlar. Arkadaşım da haklı 70 Km'yi geçmeden yolumuzda gitmeye kalkıyoruz arkamız kuyruk oluyor.

genius350

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu uygulamayı destekliyorum. Özellikle panelvanlar ve minivanlar hiçbir zaman kurallara uygun gitmiyorlar. hepsi sol şeritteler ve hızları çok fazla. unutmayın 70 olan hız sınırı bu araçlar için 50 dir. ikinci problem şirket araçları dediğimiz 34 plakalı araçlar. bu araçlara binenler kendilerini F1 pilotu zannediyorlar

burak_1987

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bir İzmirli olarak bende arkadaşlara birkaç uyarıda bulunmak isterim.İzmirde sadece sabit ve gezici radar değil kemer kontrolüde çok sık ve beklenmedik yerlerde yapılıyor.Siz sizolun kemeri her zaman takın.Polisin pusu attığı yerler
1.Alsancak liman eski havagazı fabrikasının tam karşısı Alsancak yönüne giderken
2.Montrö meydanı Çankayadan Alsancak yönüne giderken Mcdonalds ı hemen geçince
3.Yeşildere yolu Tepecik ayrımından hemen önce
4.Sahil yolunda köprünün dibinde çoğu zaman radar vardır hız sınırı 70km/h
5.Gaziemir serbest Bölge çıkışı İzmir e doğru giderken otoban köprüsünü geçince sağ tarafta sivil toyota corolla pusuda haberiniz ola
1-2-4-5 bunları gördüm 3e hiç şahit olmadım bunlara ek olarak çankaya odak dövizin olduğu caddede 5 dakkadan fazla bekleme yapıldığında hemen cama cezayı yapıştırıyolar aynı şekilde şair eşref bulvarıda aynı eski itfayenin olduğu caddede

baturalpalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun yıllar Ankara'da yaşadıktan sonra İzmir'e yerleştim. İzlenimlerine göre, radar sayısını artırıp kontrolleri sıklaştırsalar İzmir yolları merkez bankasına fark atar. İzmir'de şehiriçi hız limiti çoğu yerde 70 km olduğu halde, çoğu sürücüler bu sınırı maalesef aşıyorlar. Yol güzel, geniş, araç trafiğine uygun diye hızlı gitmek kimseyi haklı çıkarmaz. Meydana gelen kazalarda araçların durumlarını görünce ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Altınyol'da bir araç yayaya çarptığında o yayanın yaşaması mucize olur. Kurallara uymamak adeta kural olmuş. Ters yönden gelen, yasak yerden U dönüşü yapanları, sağdan geçen araçları burada çokca görüyorum. Aracının sağ tarafında ayna olmayanlar İzmir'de çok sıkıntı çekerler. Ankara ile İzmir trafiğini mukayese etmek gerçekten zor. Ama işin en güzel tarafı insanlar çok sıcak kanlı ve sempatik. Ankara'da hemen hemen hergün trafikte atışan hatta ve hatta kavga edenleri görürdüm ama İzmir'de daha siftahım yok. Hata da yapıyorlar, hatalarını da kabul ediyorlar. Arkadaşım da haklı 70 Km'yi geçmeden yolumuzda gitmeye kalkıyoruz arkamız kuyruk oluyor.
Bu yoruma katıldığım yerlerde var ama katılmadığım noktalara bakacak olursak; bir kere bahsettiğim güzargahlar yayaların girmesinin yasak olduğu güzargahlardır. Hatta bu güzargahlarda yayalar için bir yaya geçidi ve trafik lambasının olmamasıda bunun kanıtıdır. Örneğin yeşildere yolunda kemerin olduğu yere yaklaşık 1 sene önce bir tarfik lambası ve yaya geçidi konmuştur (ki bu daha çok araçların dönüş yapabilmesi içindir) ama burada bu lamba yüzünden hergün kaza olur. Bu yollar izmir i çevre illere bağlayan çevre yollarıdır. Ortası beton viyadükle ikiye ayrılmıştır ki yayalar geçemez. Klasik bir meskun mahal gibi serbest bir yaya girişi yoktur. Ankarada sizin bahsettiğiniz yollara mukayese yapacak olursak mesela mithatpaşa, talatpaşa, manavkuyu veya iki çeşmelik yokuşu gibi yollar 70 km yi hatta 50 km yi geçemeyeceğiniz yollardır. Bu yollarda da zaten kimse hız limitini izmir de aşmaz. Bana göre izmirde çevre illere bağlantı yolu olarak kullanılan bu yollarda 70 km hız sınırı tamamen vatandaşı söğüşlemek üzerine konulmuştur. Ayrıca en son 1998 senesinde gittiğim ankarada da kimsenin şeritlere uymadığını, şeridi aracın ortasına alarak ortada gittiğini hatta kırmızı ışıktada araçların durmadığını görmüş ve şaşırmıştım. Bilmiyorum bu durum düzeldimi?. İzmir bana kalırsa Türkiyenin trafik konusundaki en düzenli şehirlerinden biridir. Ama maalesef kuralların en ağır uygulandığı şehirdir ki bu yüzden trafik cezalarında en ön sıralardadır. Nede olsa gavur izmiriz biz.:)

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu yoruma katıldığım yerlerde var ama katılmadığım noktalara bakacak olursak; bir kere bahsettiğim güzargahlar yayaların girmesinin yasak olduğu güzargahlardır. Hatta bu güzargahlarda yayalar için bir yaya geçidi ve trafik lambasının olmamasıda bunun kanıtıdır. Örneğin yeşildere yolunda kemerin olduğu yere yaklaşık 1 sene önce bir tarfik lambası ve yaya geçidi konmuştur (ki bu daha çok araçların dönüş yapabilmesi içindir) ama burada bu lamba yüzünden hergün kaza olur. Bu yollar izmir i çevre illere bağlayan çevre yollarıdır. Ortası beton viyadükle ikiye ayrılmıştır ki yayalar geçemez. Klasik bir meskun mahal gibi serbest bir yaya girişi yoktur. Ankarada sizin bahsettiğiniz yollara mukayese yapacak olursak mesela mithatpaşa, talatpaşa, manavkuyu veya iki çeşmelik yokuşu gibi yollar 70 km yi hatta 50 km yi geçemeyeceğiniz yollardır. Bu yollarda da zaten kimse hız limitini izmir de aşmaz. Bana göre izmirde çevre illere bağlantı yolu olarak kullanılan bu yollarda 70 km hız sınırı tamamen vatandaşı söğüşlemek üzerine konulmuştur. Ayrıca en son 1998 senesinde gittiğim ankarada da kimsenin şeritlere uymadığını, şeridi aracın ortasına alarak ortada gittiğini hatta kırmızı ışıktada araçların durmadığını görmüş ve şaşırmıştım. Bilmiyorum bu durum düzeldimi?. İzmir bana kalırsa Türkiyenin trafik konusundaki en düzenli şehirlerinden biridir. Ama maalesef kuralların en ağır uygulandığı şehirdir ki bu yüzden trafik cezalarında en ön sıralardadır. Nede olsa gavur izmiriz biz.:)
Sırasıyla gözlemlerimi yazayım.

Her ne kadar da bu yollara ( İsimlerini bildiğim kadarıyla Altınyol, Ankara Caddesi ve Yeşildere tarafları) yayaların girmesi yasak olsada insanlar bu yolları atlaya zıplaya kullanıyor. Tersane civarında üst geçit olduğu halde geçen ay önünde giden bir araç yaya çarptı. Yaya üst geçidi kullanmadığı için hatalıydı ama ne yazık ki hayatını kaybetti. Yani insanlarımız ne yapıp edip bu yolları işgal ediyorlar. Biz beğensekte beğenmesekte bunun için hız limiti 70 km ile sınırlandırılmış.
Manavkuyu ve İkiçeşmeliği bilmiyorum ama özellikle yaz geceleri karşımızdaki cadde fena değil.
Ankara'da kimse şeritlere uymuyor çünkü yol şeritleri İ.Melih sayesinde yıllardır yok. Bu konu çok eleştirildi, baskılar artınca yollara şerit çekilirdi ama çok kaliteli malzeme kullanıldığından bu şeritler en fazla bir ay dayanırdı.
Şehrin merkezi yerlerinde kırmızı ışıkta durmamak sıkar. Kenar semtlerde kırmızı ışık ihlali yapan öküzlerden Ankara'da da yaşayanlar var.
İnanın İzmir trafiği çok düzenli değil. Koca kentte, şehir merkezinde doğru dürüst bir otopark yok. Gece (daha iyi bildiğim için) Karşıyaka'nın eski sokaklarına yangın çıksa itfaiye aracı giremez. İki seneye yakındır İzmir'de yaşıyorum, çevreyi doğru dürüst bilmediğim için her yere özel arabamla gidiyorum daha trafik polisi kontroluna denk gelmedim.
Gavur İzmir olayının şakasını bile kesinlikle kabul etmiyorum ve üzülüyorum. Kötü söz Recep'e aittir.
Bunlar benim izlenimlerim. Ankara kusursuz demiyorum, sadece İzmir'den biraz daha iyi diyorum. Yanlış yorumladığım gözlemlerim de olabilir. Amacım İzmir'i kötülemek değil. İzmir'de birçok çevre yolu artık şehrin içinde kalmış. O nedenle trafik hızlı akıyor, bu durumda yaya güvenliğini tehdit ediyor. Şu anda aynı hatayı Ankara'da İ.Melih yapıyor.

bornovalım

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pazar akşamı nasipse izmir gireceğim. söylediğiniz iyi oldu. mavi hyundai selamlamadan geçmek için hızıma dikkat etmeliyim.yoksa borçlu çıkarız.

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ben de ankarada 4 sene yaşadım, bir çok şehiri de görme fırsatım oldu, ankara izmir istanbul trafiğini kıyaslayacak olursak, en düzenlisi gerçekten ankara. daha sonra yoğun olsa da düzen konusunda istanbul 2.sırayı alıyor, izmirde aşırı sıkışıklık kolay kolay olmuyor, ancak trafik çok düzensiz, sol şerit sağa geçmiş durumda. hangi mevkii de hangi şeriitte gideceğinizi bilmeniz lazım, izmirliler bilior ama dışardan gelenler alışmakta güçlük çekiyor.. ama savaş abinin dediği gibi biz sıcak kanlı samimi insanlarız... trafik bu şekilde aksa da saygımız sonsuz.. :D:D

baturalpalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada bugün baktımda karşıyaka-bornova arasındaki otoban tünellerinde hız limiti 90 dan 70 km ye indirilmiş ve tünel içinde kameralı radar sistemi var! otoban da 70!!!!!...yuh diyorum yaaa. üstelik tünel çıkışlarından sonra yaklaşık 1 km daha sürüyor bu 70 uygulaması. resmen para tuzağı...vurun kahpeye...ben protesto için en sol şeritten 70 km ile gitmeye başlayacağım bundan böyle. trafik girsin birbirine...sanırım kimsenin itirazı olmaz.

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün Ankara asfaltında senin malum mavi aracı gördüm. Bazı sürücüler bu aracı tanıyor ve yavaş gidiyor hatta hızlı gidenleri uyarmaya çalışıyorlardı.

Tüneldeki hız limiti yağmur varken 70 km/h normalde 90 km/h diye biliyorum.

Selamlar,

baturalpalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün Ankara asfaltında senin malum mavi aracı gördüm. Bazı sürücüler bu aracı tanıyor ve yavaş gidiyor hatta hızlı gidenleri uyarmaya çalışıyorlardı.

Tüneldeki hız limiti yağmur varken 70 km/h normalde 90 km/h diye biliyorum.

Selamlar,
hımm...umarım öyledir. çünkü bu mantıklı; tünelin içindeki asfalt yağmurla yıkanmadığından tozludur, dolayısı ile tünelin girişindeki ilk 20-30 metre boyunca yerler çamurumsu olabilir ve ilk girdiğinde ufak bir frenle dahi araç kayabilir...her ne kadar bu gün sabah 10 dan beri yağmur yağmamış ve her yer kupkuru olsada...demek ki o elektronik hız levhalarını ayarlayan amcam işemeye falan gitmiş :)
e hadi bu seferlik affettim onları...