Opel Ampera Resmen Yakalandı.

o zaman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu aracı şarj etmek için evden uzatma kablosumu çekicez şimdi :D eeee bizim ev 10. katta :D:D

Alperen77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu aracın ilk resmini görünce honda civic için yeni konsept araç tasarlamış diye düşünürken opel ampera yazısını fark ettim ve bir şok yaşadım. araç gerçekten gösterişli ama fazla hondavari....

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
ben national geographic kanalında geleceğin yakıt türleri ile ilgili bir belgesel izledim orda gördüğüm şuydu izlanda devasal hidrogen tesisleri kurmuş ve devlet halk otobüsleri ve pek çok sivil araçları hidrogene geçiş yapmış izlandadaki benzinliklerde hidrogen pompası var araba benzin alır gibi hidrogen alıyor..
ve hidrogen tesisindeki atıkları işin ilginç yanı mayalama (bira) sektöründe kullanılıyordu yani sıfır atık..
yani izlanda gibi minicik bir ülke buna geçmişse biz niye geçemeyelim hayli hayli geçeriz.

ayrıca o belgeselde pek çok firma araba yöneticileride konuşuyordu hepsinin ortak oldukları payda geleceğin yakıtı performans açısından ve en önemlisi yeni bir yakıt türü yaparken sıfırdan yep yeni araçlara geçemeyiz diyorlardı 100 yıl boyunca ürettiğimiz bütün araçlar çöpe gider dünya çok büyük bir krize girer önemli olan mevcut teknoloji üstünde basit uyarlamalarla sistemi eskisi gibi devam ettirebilme.. yani normal benzinli dizel araçlarda basit ekipman uyarlamalarıyla yeni yakıt türüne adapte olabilme
adamlar bundan bahsediyorki mantıklı olanda bu zaten.. ve hidrogende şu an elimizdeki tek yakıt bu konuda diyorlardı. ethanol ve biodizelde vardı gerçi ama onları üretmek daha maliyetliymiş yani her kapı hidrogene çıkıyor..

o belgeselde elektrikli arabalarıda verdiler çoğu araba bilimci araba tarihçi bile dedi elektrikli araba kısa vadede çözüm gibi görünsede menzili az performansı kötü ve uzun vadeli sürüşde çok masraflı onlarında belli bir süre sonra içindeki akülermi hücre kaynaklarımı ne işde onların değişmesi gerekiyormuş bu büyük bir masrafmış falan filan.. elektrikli araçda yeni bir şey değil zaten oda yıllardır var 1960 lılardan beri elektrikli araçlar üstüne pek çok firma çalışma yapmış ama verimsiz die hepsi çalışmaları durdurmuş şu ankiler bile gene benzinli motora muhtaç tek başlarına ancak kısıtlı bir kullanım imkanı sunuyor..

zaten ben ilk o belgeselde gördüm bmw den bir adam çıkdı hidrogenle çalışan motorlarını gösterdi biz yapdık işde beklemede falan dedi motorun üstünde de hydrogen bir kodlama yazıyordu motorda bmw 7 kasadaydı adam tanıttı arabayı falan..
petrol bittikten sonra uyarlasın uyarlayabildiği kadar, şimdilik ayak sürüyor hepsi. yumurta kapıya gelince görürüm onları ben :)

şu anda vakitleri bol olduğu için ilk etapta motorları küçültmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyorlar. Elektrik motoru içten yanmalı bir motor gibi ufalamıyor malesef. jeneratör görenler bilirler. 5-10 sene aralığında boyutları istenilen seviyede güçlü motorlar üretildikten sonra sıra akülere gelecek. ni-cd, niMH, li-ion, li-polymer derken gidiyor işte piller de yavaştan. otomotiv endüstrisi de bu işin içine girince her şey çok daha hızlanacak. zortyum-fopinel (salladım :D) piller çıkacak, o zaman da hepimiz elektrikli araba kullanacağız...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlısı ama zor şu anda öncelikli bana göre mevcut içden yanmalı sistemi değerlendirmek olmalı yeni bir sisteme geçiş demek tüm dünyanın askeri orduların devlet birimlerinin sokakdaki vatandaşın gemilerin uçakların fabrika makinelerinin elindeki sistemi atıp o dediğin yeni sisteme geçmesi demekki bu çok büyük bir maddi güç adeta dünya çapında bir devrim ister dünyanın çok yerinde büyük sıkıntılar hatta ayaklanmalar isyanlar bile çıkabilir sırf bu yüzden çünkü her kezin her ülkenin gücü silbaşdan böyle bir sisteme geçmeye yetmez kademeli bile yetmez çoğu ülkelerin..

hayla dünyanın pek çok ülkesinde 1960 70 80 model araçlardan üstü yok dünyada ortalama 203 ülke var bu ülkelerden sadece 20 si gelişmiş 30 tanede ancak orta gelişmiş ülke çıkar çıksa gerisi hayla eski teknolojilerle gelişmiş ülkelerin artıklarıyla ayakda durmaya çalışan ülkeler

o yüzden içden yanmalı motoru sadece araba olarak düşünme bu gün içden yanmalı motorun mantığıyla çalışan gemiler tekneler trenler uçaklar motorsikletler iş makinaları fabrikalarda kullanılan makinalar üretim makinaları v.b var

bunların toplu geçişi imkansız gibi bir şey çok çok çok uzun bir süre ister birde para maddi imkanda cabası..
bence o yüzden mantık eldeki mevcut sistemi değerlendirmek olmalı dünya çapında artık heryerde her şekilde kullanılan içden yanmalı motoru değerlendirip onun çalışabiliceği alternatif bir yakıt üretmel olmalı bence mantıklı olan budur..

yoksa senin dediğin o elektrikli otomobili alsa alsa gelişmiş ülkelerdeki insalar alır ama dünya 20 ülkeden ibaret değil birde içden yanmalı motor sadece arabadan ibaret değil.. o yüzden bence içden yanmalı motorları verimli kullaanabilicekleri benzin petrol alternatifi bir yakıt geliştirmek dünya içinde en pratiği..

ben vertus firmasının elektrikli spor arabasının testinide izledim saate 250 km gibi ciddi bir hıza çıkıyor dört tekerlekde bağımsız elektrikli motor var yani her tekerlekde bir motor var arabanın sürati iyi görüntüsüde iyi olsada o araba bile 4 saatte bir şarj olması gerekiyordu. yani elektrikli araç en iyi sistemler donatılsa bile performans oldumu enerjisi çok çabuk tükeniyor ekonomik oldumuda menzili uzuyor ama araba çok çok hantal oluyor..

meh33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel'den hondaya geçiş yapanlar bu modelle kesin geri dönüş yapcaklardır. OPEL çok deişio çoook...

E

Efkun

Bilgi Girilmemiş
insignia'nın üzerine araba çıkartamazlar gibime geliyor.

meh33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mercedes her modelinin üstüne başkasını çıkardığı sürece opelde çıkaracaktır:)

cls nin yenisi olmaz die düşünürken adamlar tasarlamış bile...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pek çok firmanın zaten 20 yıl sonraki modelleri bile kağıt üstünde eskislerde hazır sadece bekliyorlar doğru zamanı