Pendik yakınların da sağlam opel ustası

Sayykonett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba ;

2015 model Astra J aracım yine sarı renkli motor ışığını yaktı , OBD'ye bağlatmadım henüz ama 1 hafta önce katalizör'den yakmıştı ışığı. Tahmin ediyorum arızası nüks etti , malum opel'ler gıcık arabalar istiyorum ki sağlam bir ustayla çalışayım var mı pendik'te pendik yakınların da sağlam opel ustası ? Yetkili servis fiyatları çok fahiş boşuna para yedirmek istemiyorum... a

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Katalizor hatasimi veriyor katalizoru sokturup icine baktirdinizmi saglammi

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Katalizor saglam ise 2. numarali oksijen sensorunuz arizali yada kurum yapmistir duzgun okumuyordur. Katalizor denilen sistem herhangi bir elektronik yapiya sahip degildir. Katalizorun arizali oldugu tespitini 2. numarali oksijen sensoru yapar. 1. numarali oksijen sensorunden gecen gaz katalizorden gecer ve 2. numarali oksijen sensoruyle tekrar olculur. olcum hatali yapiliyorsa katalizor hatasi gozlemlenebilir. Katalizor arizali degilse tabi bu. katalizorun ici bos veya icinde bulunan tas katalizor erimis, yada tikanmis ise motorunuz sagliksiz calisiyor demektir yani hava yakit karisimizda problem var demektir. yeni bir katalizor taktirsaniz bile ayni sorunu tekrar yasarsiniz. Saglikli bir motorda katalizor hatasi yasamazsiniz. Katalizorun icini 700 tlye euro 4 tas katalizor ile doldurtabilirsini sifiri pahalidir. Sorununuzu cozer. Yine yukarida bahsettigim gibi eridiyse motorunuzu kontrol ettirin ltft stft degerleri +5 -5 araliginda olacak yoksa yine erir. araciniz bu deger araliklari disina cikiyorsa zengilesme veya fakirlesme yasiyordur. Zenginlesme katalizore zarar vermez ama fskirlesme eritir. yani +20 +30 lari goruyorsa ltft stft fakirdir araciniz. Fakirden kastim arac normalde 1 yakita 15 hava aliyorsa 1 yakita 30 hava aliyordur. Hava miktari fazla yakit miktari dusuktur.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Fakirlesmeye neden maf sensoru, map sensoru, atesleme sistemi olabilir, Zengilesmeye neden tikali hava filitresi, kanister valfi, enjektorler olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Fsiganik

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Bunun testini kendiniz yapabilirsiniz hicbir usta aracinizi surerek ltft stft degerlerinizi kontrol etmez. sadece motorun sesini dinler bunda bisey yok der.Ama bu degerlerdeki bozukluk oncelikle aracin fabrika degeri yakit miktarinin ustune cikmasiyla gozlemlenir. Misal aracinizda fabrika deger sehir ici 7.9 litre yazar ama araciniz 10 litre yakiyordur

• Beğen
Tepkiler: Fsiganik

Sayykonett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zafer abi maşallah döktürmüşsün vallahi billahi , eline koluna sağlık gerçekten çok çok çok aydınlandım... Bakalım abi yarın gidicez özel opel servisine bunların hepsini bir bir söylyeceğim ustaya. Bence bahsettiğin sensör arızası bu 50.000'de lpg'si olmayan 0 ayarın da araba bu nasıl olur da katalizör içerisinde ki taşı eritir , arıza verir veya tıkanır bu imkansız gibi bir şey. Araç iş karşılığı geldi dışını beğeniyordum aldım kullandım zaten atik olmaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı bir de böyle incik boncuk arıza verdim mi şalterlerim atıyor

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Imkansiz diye birsey yoktur. Kanister valfinden bahsediyim sana Depodaki buharlasmis benzini kanister valfi denen bi parca vasitasiyla emme manifoldundan yakilmasini sagliyor. Ornek veriyorum 1500 devirde gidiyosun aracin 1 birim benzin tuketmesi gerekiyor ve bu bir birimi enjektor veriyor sisteme. Kanister kapali. 1.5 istedigi zaman kanister aciliyo 1 birim benzin enjektorden 0.5 birim benzin kanisterden geliyor. Ve sistem normal calisiyor. Kanisterin icindeki conta arizalanirsa valf acikta olsa kapali da olsa surekli benzin buharini sisteme veriyor. Arac boguluyor bukez zenginlesiyor

Sayykonett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son söylediğini pek aklım almadı zafer abiciğim zannedersem daha çok ekmek yemem gerekiyor :D Vesselam abi , bugün pendik'te özel yağız opel servisine gittik , bahsettiğin olası sensör arızalarından bahsettim direk bakmadan etmeden onlardan değil dedi , Aynen şöyle söyledi ;
- Kaçak yakıt kullanılmıştır araçta , kaçak yakıtın içerisin de bulunan polen benzeri şey katalizör seramiklerine yapışmıştır. Sıcaklıkla birlikte o polen benzeri şey seramik parçayı çatlatmıştır , bu durumda komple katalizörü ve katalizör borularını değiştirmek gerekiyor. Önce shell'den katalizör temizleme katkısı al , bir dene kullan arıza ışığı tekrar yanarsa katalizör değişecek dedi.
ve beni gönderdi. katalizör komple değişim 4.000 Tl'imiş. Çıkma bulunursa 2-3.000 tl dedi , ben tatmin olmadım ışık tekrar yanarsa mecbur paraya kıyıp yetkili servise gideceğim ama orada ki ustaları da beğenmiyorum. Bulamadım sağlam işinin ehli bir opel ustası koca istanbul'da.

bu durumda bana önerin nedir abi ?

arıza kodu: p0420

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ben bu olayı anlamıyorum. Arkadaş bu ustalar bakmadan etmeden neden peşin yargılı davranıyor, elektronik alet bu illaki arıza yapacak. Şaka gibiler, bak kontrol et sonrasında siz böyle söylediniz ancak sensör sağlammış dersin olur biter. Adam üreticiden çok güveniyor sensöre...

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Adamlar prof niye öyle diyorsunuz...Doğa üstü güçleri var...Bir bakışta arabanın neyi var anlar onlar :)

• Beğen
Tepkiler: xq0