Sanziman yagi kontrol

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectrada kaputu açınca sağ tarafta şazumanın üstünde siyah etli bir hotum çıkmaktadır yukarıya doğru hatta kokpite doğru uzar bu hortum havalandırma ve tahliye hortumudur yağ fazla ise zorlanma olursa bir miftar yağ aynı hortumdan taşar ben meraktan yağ kontrol çubuğunun deliğinden üfledim bahsettiğim hortumdan yağ kaçtı :D

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, bu şanzuman yağının görevi tam olarak nedir?
Değişiminde geç kalınırsa oluşacak sorun nedir?
Otomatik te olsa manuel de olsa 60000-80000 Km'de değiştirmek mi
lazım anladığım kadarıyla?Galiba bunun değişimi otomatikte daha kritik değil mi?
Konuyu hortlattım kusuruma bakmayın ayrı konu açmayayım dedim :)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Arkadaşlar, bu şanzuman yağının görevi tam olarak nedir?
Değişiminde geç kalınırsa oluşacak sorun nedir?
Otomatik te olsa manuel de olsa 60000-80000 Km'de değiştirmek mi
lazım anladığım kadarıyla?Galiba bunun değişimi otomatikte daha kritik değil mi?
Konuyu hortlattım kusuruma bakmayın ayrı konu açmayayım dedim :)

Dişlilerin kolay hareket etmesi ve soğuması amacıyla yağ kullanılır. Otomatikte dediğiniz gibi daha kritiktir, o yüzden çoğunda yağ çubuğu vardır ve yağlar farklıdır, otomatikte ATF kullanılırken düz şanzumanda SAE 80 EP kırmızı olanı kullanmalısınız. Kesinlikle karıştırmamanız lazım. Düz şanzuman için yağ değişimi pek yapılmaz fakat ben 5 yıl yada 80.000km olarak değiştirilmesini tavsiye ederim.

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende değiştirmek istedim usta benzinli arabaların şanzuman yağı değişmez dedi.

ELEGANCE06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 model otomatik astra elegance aracımın şanzıman yağını yetkili serviste değiştirttim!!
yetkili servis; otomatik şanzımanlı araçların yağının, 80.000 km yada 6 yılda bir değiştirilmesini öneriyor.
bende km si 50.000 deydi ama, yıl olarak 10 yıl olduğundan dolayı şanzımanın yağını değiştirmeye karar verdim ve adana da yetkili serviste değiştirttim.
aracı lift e aldılar, alttan tapayı çıkardılar 3.5 lt yağ boşaldı. şanzımanda toplamda 6-7 lt yağ var fakat,yarısı tork konvertörünün içinde kalıyor. boşalan yağ gm marka atf otomatik şanzıman yağı ile değiştirildi.
aslında büyükşehirlerde ankara, istanbul gibi yerlerde otomatik şanzımancılarda yağ değişimi için özel bir makina bulunduğunu öğrendim ve bu makina şanzımandaki yağın tamamını değiştiriyormuş, fakat bulunduğumuz yerde bu makinadan olmayınca bizde kara düzen yağ değiştirmeyi tercih ettik!! geçen sene 4lt gm atf +işçilik dahil 120 tl ye mal oldu bilginize!!

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim corsa d nin kitapçığında 40.000 km. de değişmelidir diye yazıyor ve ben de 40.000 de değiştirdim.

efsane66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustaya bak ustaya,ya üzerinizden hiç olmadık bi yere para koparmak istemiş yada ustalıkla alakası yok.şanzıman yagını bende değiştirdim sökülme takılma gibi bi işlem yapılmıyo sadece foto veren arkadaşın bahsettigi gibi bi işlem uygulanıyo