Sizce bu lastiği değiştirmelimiyim. Yandan hafif yarık.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
adszaep.jpg

Birinci resmi biraz büyütünce yukarıdaki resme ulaştım. Lastiklerin yanal yüzlerinde oluşan kılcal çatlaklar zaten lastiğin kalan ömrü hakkında yeterince bilgi veriyor. Ben bu durumdaki lastiklere güvenmem, maddi durumu düzeltir düzeltmez derhal lastikleri yenilerim, yeni lastik alacak gücüm olmazsa da 2 nci el lastik bakarım, alınacak temiz kullanılmış 2 nci el lastikler bile bunlardan daha güvenli olur. Bu aralar lastik alacak durumunuz yoksa en azında hız yapmamaya özen gösterin.

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tşk. Savaş bey, hızlı gitmem çok max 120 falan, ama genede tehlikeli, çok istanbul içi kullanıyorum arabayı zaten, dediğiniz gibi kılcal yan çatlamalarda olmuş. kredi kartına taksit yapılıyo zaten 4 tane alsam ayda 80-100 lira, maddi durumdan değilde, lastik arabada en önemli şey ,ama üzerindeki lastikler ancak daha yeni 45 bini geçti. genelde istanbul içi düzgün astvaltta kullanıldı. bridgestone er300 genede çabuk olmuş o kılcak çatlaklar.

bridgestone sert lastik. mesela e-5 yolunda avrupa yakası astfalt iyi yumuşak orada giderken ses yapmıyor. ama mahmutbey tem yolu astfalt daha sert , lastik sesini hissediyorum orada. bu yüzden lastik markasınıda değiştirsem.

sizce bu nokian lastikler nasıl linkteki. araştırdım biraz yorumlar iyi gibi geldi. malum lastiklerle aynı fiyatlar zaten 200-250 arası.

http://www.hepsiburada.com/liste/no...aspx?productId=otkmtt441492&categoryId=259720

buda kendi sitesi nokian markasını yeni model lastiği sanırım
http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10924145&group=1.02&name=Nokian Z G2

Son düzenleme:

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim gördüğüm kadarı ile yanaktaki çon ince bir kesik. Lastiklerin yeni olsa anlayan birine kontrol ettir dicem.

Ama Savaş abinin belirttiği gibi yanaklar esnekliğini kaybetmiş çatlamaya başlamış ilk fotoğrafada biraz dikkatli baktım lastiklerin dişleride bitmiş gibi geldi bana..

Bence esas korkman gereken lastiğinin sertleşmiş olması. Yanağa aşırı sert darbe gelmedikce bişey olmaz. Ama dişi kalmamış sert lastiklerle ihtiyaç anında arabanı zamanında durduramama ihtimalin çok daha fazla.

mustafa17

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha 2 gün önce çarşıda yemek yerken polis arabası ağar ağar ilerliyodu aracı kullanan yan kaldırıma sürttürdü lastiği ve tıss patladı lastik.Fazla hız yapmazsanınz bi sorun olmaz gibime geliyor.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış anlamadıysam lastikleri alalı 45-50 bin km mi oldu? lastiğin ömrü ne kadardır ki daha ne kdr kullanmayı düşünüyorsunuz? ztn fotoğraflar da gösteriyor lastik eskimiş, esnekliğini kaybetmiş, kılcal çatlaklar oluşmuş... ekonomik durumunuzu bilemem ama o lastikler bitmiş okeye dönüyo; hem sizin için hem de dtrafikteki diğer araçlar için tehlikeli...

4 yeni lastiğiniz şimdiden hayırlı olsun, vesilesiyle güvenli sürüşler dilerim ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yanlış anlamadıysam lastikleri alalı 45-50 bin km mi oldu? lastiğin ömrü ne kadardır ki daha ne kdr kullanmayı düşünüyorsunuz? ztn fotoğraflar da gösteriyor lastik eskimiş, esnekliğini kaybetmiş, kılcal çatlaklar oluşmuş... ekonomik durumunuzu bilemem ama o lastikler bitmiş okeye dönüyo; hem sizin için hem de trafikteki diğer araçlar için tehlikeli...

4 yeni lastiğiniz şimdiden hayırlı olsun, vesilesiyle güvenli sürüşler dilerim ;)

Benim bildiğim lastiğin kullanım ömrü 5 yıl yada 40.000 km dir (aynı triger kayışı gibi, hangisi önce dolarsa). Bu sürelerden sonrası kullanım açısından sıkıntı yaratmaya başlar. Kullanım süresi dolan lastikler yüksek hızda parçalanmayabilir, balans bozukluğu yapmayabilir ama ya duruş mesafesi veya ıslak zemindeki güvensizliği?

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam araba zaten şuan yatıyo, kullanmıyorum. 4 lastik alayım.

Son düzenleme:

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim lastiğin kullanım ömrü 5 yıl yada 40.000 km dir (aynı triger kayışı gibi, hangisi önce dolarsa). Bu sürelerden sonrası kullanım açısından sıkıntı yaratmaya başlar. Kullanım süresi dolan lastikler yüksek hızda parçalanmayabilir, balans bozukluğu yapmayabilir ama ya duruş mesafesi veya ıslak zemindeki güvensizliği?

abi ben de rakamları öyle biliyorum da iddialı cümle kurmak istemedim :D

tamam araba zaten şuan yatıyo, kullanmıyorum. 4 lastik alayım.

:alkis::alkis::alkis:

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim önceki BFGoodrich lastiğimde aynı durumda idi. Yandan çıplak göz ile bakınca bir sıkıntısı yok gibi duruyoru fakat, ne zaman ki lastiği değiştirmeye gittim, eski lastiği yere koyup yandan hafif bir şekilde basınca 90'lık teyzelerin yüzü misali buruş buruş olmuştu. Adam iyi ki değiştirmişşin dedi. Gerçekten de, hafif yokuşta araç kalkmıyordu. Şimdi ki Goodyear lastiğimle aynı rampada zorlanmadan harekete geçebiliyorum.
Bu arada lastik değiştirirken, sibopları da değiştirmeyi ihmal etmeyin.