Sizce bu lastiği değiştirmelimiyim. Yandan hafif yarık.

erol korkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim lastiğin kullanım ömrü 5 yıl yada 40.000 km dir (aynı triger kayışı gibi, hangisi önce dolarsa). Bu sürelerden sonrası kullanım açısından sıkıntı yaratmaya başlar. Kullanım süresi dolan lastikler yüksek hızda parçalanmayabilir, balans bozukluğu yapmayabilir ama ya duruş mesafesi veya ıslak zemindeki güvensizliği?
Söylemiş olduğunuz 5 yıl imalat tarihindenmi kullanmaya başladıktan sonra
5 yılmı zira 1 lastiğim sorunlu diğerleri 2007 tarihli 2 yada 4 lastik konusuna
karar veremedim.

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
karar veremedim.

lastikte gözle görünür çatlama vs yoksa. 5 yıl da olsa çok sorun olmaz diye düşünüyorum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
karar veremedim.
Ben imal tarihinden itibaren 5 yıl olarak biliyorum, ama lastik bayiliği yapan bir akrabam var, onun bir sitede okuduğuna göre, 5 yıllık süre lastiğin kullanılmaya başlandığı andan itibaren başlıyormuş. Kendisinden o bilginin paylaşıldığı internet sayfasının lingini istedim, bulduğunda bana gönderecek, ben de o bilgileri burada sizlerle paylaşacağım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
lastikte gözle görünür çatlama vs yoksa. 5 yıl da olsa çok sorun olmaz diye düşünüyorum
Lastikte oluşan performans kayıpları dikkate alınmazsa ben de aynı düşünceye sahibim. Babam inat edip Opel Rekord arabamızda bir takım lastiği 16 sene kadar kullandı (16 senede en fazla 50.000 km yol yapmıştır). Emeklilik-pintilik :)-yaşlılık-sağlık sorunları-ameliyat-aldığı ikinci araba derken Opel'i fazla kullanılmadı, bu duruma lastikler de isyan etti, artık balans falan tutmuyordu :).

Tolga K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim de imalat tarihinden itibaren 5 yıl savaş abi lastik kullanılmasa bile sonuçta rafta veya depoda dururken bile özelliğini kaybediyor. ayrıca 50bin km lastik için bence çok fazla biz araçlarımızın lastikleri 40bin km yol yaptığında bile korkuyoruz birşey olucak diye.... Bana göre lastik en fazla 3 yıl veya 40bin km kullanılmalı ondan sonrası sakıncalı...

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastik direk ışık, nem, dış ortam sıcak-soğuk farkı almayan bir ortamda muhafaza edilirse ömründen birşey kaybetmez. İstifleme kurallarına da uymak şartıyla...

5 yıl kuralı aracın üzerine takıldığı anda başlar.

Burdan hareketle yaz ve kış ayrı takım lastik kullanıldığında, yedekteki lastikler itinalı şekilde saklanırsa km sınırını aşmamak koşuluyla 6 yıla kadar kullanılabilir.

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mesela burada da 10 sene denmiş ama başlangıç tarihi gene yok (sayfanın en alt bölümde)

http://www.michelin.com.tr/otomobil...neden-michelin/uzun-mesafeler-kat-eden-lastik

evet bridgestone sitesinde de 10 yıl diyor. ve daha ayrıntılı üretim tarihinden itibaren 10 yıl demiş.
http://www.bridgestone.com.tr/oneri-ve-yardim/lastik-kullanim-ve-raf-omru-onerileri/

bence 4-5 yıl olayı şehir efsanesi. güneş görmeyen ve rutubet olmayan belli ortanda depolanan lastikle 2 yıllıkta olsa sıfır üretimde olsa bir farkı olacağını sanmıyorum. aksine 1 aylık lastik hamuru çok yumuşak olacağından sıcak havalarda en çabuk şekilde erir gibi geliyor. 2-3 yıl uygun depolama koşullarında saklanan lastiğin içindeki tel neden paslansın veya erisinki ?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Elbette lastiğin kullanım şekli, yolların durumu, arabanın ayarlar da çok önemlidir. 10 yıllık süre maksimum süredir, zaten ilgili sitelerde de belli aralıklarla lastiklerinizi uzmanlara kontrol ettirin diyorlar. 5 yıllık süre, lastiğin araca takıldıktan sonra başlayan süre olarak anlaşılıyor. Belki ideal lastik ömrü hakkında şöyle demek daha doğru olabilir "kullanılan lastikler 4-5 yıldan sonra performanslarını kaybetmeye başlıyor"

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada lastikleri değiştim. ön lastikte böyle hafif kardırım köşesine sürtmekten yarık vardı. ilk konuda da dediğim gibi hafif 1 cm yarık resmi bu
http://b1206.hizliresim.com/y/j/81dj4.jpg

http://b1206.hizliresim.com/y/j/81dnr.jpg

3 tane lastikçiye alacaklı gibi gitmeyip, lastik havası kontol amaçlı gitmiştim. kime gitsem abi lastikler idare eder , götütür dediler. ama genede değiştirdim. bu arada sadece Ön iki lastiği değiştirdim.
bi resim gönderdim gene lastik diş derinliği 6 mm turanza serisi sağlam sert lastik çabuk yıpranmıyor. frenmede vs de bir problemim yoktu. acaba daha idare edermiydi bilmiyorum. aşağıdaki resimde lastik kanallarının olduğu yerdede ufak kılcal çatlaklar var. sizce ömrünü tamamlamışmı dersiniz.

Ekli dosyalar

• lastik..jpg
    lastik..jpg
    91.5 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme: