TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

azy74

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca aracı lifte kaldırıp altına üstüne çürüğüne şanzuman yağına motordaki yağlanmalara aracın kaprtasındaki macunlara jant ölçülerine kadar herşeye detaylı bişekilde bakıyolar

azy74

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar kötü bi haber daha vereyim. aracın yürüyenine de bakıyolar. hemde detaylı bi şekilde

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ben aracılara yaptırmanızı tavsiye etmem önceki aracımın muayenesini aracı ya yaptırdım. ama sahte çıktı ve dolandırıcı zanlısı olarak emniyete alındım akşama kadar bekledim sonra ifade verip çıktım
2-3 sene evveline kadar Ankara'da sahte iş takipcileri vardı. Aynı piyango arkadaşıma da vurmuştu.

hope

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün muayene yaptırdım (Urfa Tüvtürk te)sadece frenlere ve farlara baktılar .Farlara ayarsız demişler bi de reflektör yok ilkyardım çantası eksik yazmışlar işin komik tarafı bagajı açıp reflektöre ve ilkyardım çantasına bakmadılar(ikiside eksiksiz hazırdı).Hafif kusurlu deyip geçirdiler muayeneden.

gateway

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yan bantta muayene edilen aracta sol stop sag stop calisiyordu, ancak orta ustteki ledlerden olusan stop yanmadigindan muayeneden kaldi.

TEKNİSYEN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar evet herkez kendi fikrini söylemekte ögür olduğu kanaatindeyim.bence sırf gösteriş uğruna taktırılan o 8000 kelvin xenonlar insanın gözünün içine içine vuran angel lar tamamen gösteriş uğruna yapılan düşüncesizlikler diye tanımlıyorum.insanlar karanlık havada gine sırf gösteriş uğruna sadece sis farlarını yakar normal farlarını bile açmaz işte bu zihniyetteki şahıslar.her türlü cezayı hak ediyor.zaten xeneon dediğin şu çin foryasından sonra patladı.orjinal olmıyan hiçbirşey istenilen randımanı veremez.merceksiz xeneon olmamalı.cam filmi olmamalı.cam filminin asıl amacı kaza esnasında camın tuzbuz olmasını engelleyen tutucu bir güvenlik ekipmanıdır ama malesef biz bunu bile bir gösteriş haline getiriyoruz.bu gibi şeyler anlatmak ile bitmez sadece biraz mantıklı düşünen kişi bu kurallara şaşırmaz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar kötü bi haber daha vereyim. aracın yürüyenine de bakıyolar. hemde detaylı bi şekilde
Şaka yapıyorsun herhalde. Bunun nesi kötü. Ön takımı iyi olmayan bir arabanın nelere yol açacağını bilmiyorsun galiba. Serseri mayın gibidir, nerede rot çıkaracağı, nerede freninin patlayacağı hiç belli olmaz. Uzun yolda günahsız bir şekilde kendi yolunda adam gibi giderken, karşı şeritten gelen, yürüyeni bozuk bir aracın rotu çıkıpta kafadan sana çakarsa hangisi daha kötü haber olur. Ön düzen, far ayar ve cinsleri, araca sonradan ilave edilen ekipmanlar sıkı sıkı kontrol edilmelidir. Günahsız kişilerin canlarının yanmaması için bu gibi kontroller layikıyla yapılmalı.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şaka yapıyorsun herhalde. Bunun nesi kötü. Ön takımı iyi olmayan bir arabanın nelere yol açacağını bilmiyorsun galiba. Serseri mayın gibidir, nerede rot çıkaracağı, nerede freninin patlayacağı hiç belli olmaz. Uzun yolda günahsız bir şekilde kendi yolunda adam gibi giderken, karşı şeritten gelen, yürüyeni bozuk bir aracın rotu çıkıpta kafadan sana çakarsa hangisi daha kötü haber olur. Ön düzen, far ayar ve cinsleri, araca sonradan ilave edilen ekipmanlar sıkı sıkı kontrol edilmelidir. Günahsız kişilerin canlarının yanmaması için bu gibi kontroller layikıyla yapılmalı.
Savaş Ağabey haklısın da bayramda görüntülere dikkat ettiniz mi kaza yapan araçların geneli yeni model ve lüks araçlardı kazaların önüne geçmek için önce yollara ve trafik denetlemelerine çeki düzen vermek gerekir kanısındayım tamam bu yapılan muayene uygulamaları iyi fakat Türkiye için henüz erken önce adam gibi yolları yapsalardı daha iyi olurdu ama ülkemizde insana verilen değer herkesin malumu ! TÜVTÜRK de adamlar 1 yaşında araçları muayene etmeden yolluyorlar ALLAH aşkına hangi gelişmiş ülkede 1 yaşında araç böylesine yıpranır biz şirketimize citroen c4 almıştık bir türlü yürüründen gelen sesleri kesemediler yaptığımız tüm girişimler sonuçsuz kalınca fransızlara mail attık gelen cevap neydi sizce araç standardında sorun yok tüm avrupa ülkelerine bu normlarda gidiyor Türkiyeden distribitör firmamız ve bazen kullanıcı mailleri yoluyla aldığımız şikayetler doğrultusunda yaptığımız incelemede hatanın tamamı ile yollarınızdan kaynaklı olduğunu bildiririz ...... bu cevap yeterince açık sanırım benim aracımın 1 hafta sürmeden balansı bozuluyor el insaf.......

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Haklısın Cengiz ama biryerden de başlamak lazım. Yeni arabalar kusursuz değildir. Yeni teknoloji arabalar konforlu, güçlü ama duruş mesafeleri hala uzun. Hep güçlü araba diyoruz ama araba alırken kaçımız durma mesafesine dikkat ediyoruz. Arabaların frene basınca hemen duracağına inanırız ama maalesef hiç bir araba bu yollarda sağlıklı bir şekilde hemen durmuyor, duramazda. Hep haklı olarak alt yapı bozuk diyoruz, bunu bildiğimiz halde de her türlü yolda sürat yapmaya kalkıyoruz. Trafik kurallarını-işaretlerini bilmeyen sürücü sayısı okadar fazla ki anlatamam. Ankara-İzmir karayolunda meşhur Kula rampaları vardır. Üç şeritli yolda iki şerit rampa çıkanlara, bir şerit rampa inenlere ayrılmış olup işaretlerle de belirtilmiştir. Rampa çıkarken yol hakkı bende olduğu halde önümü görmeden nasıl olsa yol benim deyip sollama yapmam. Çünkü her an karşıdan kendini bilmez biri orta şeritten karşına çıkabiliyor. Uyardığın zaman da yol hakkının kendisinde olduğunu iddia edecek kadar da cahiller. Bunun yanında yollar ölüm saçan arabalardan da geçilmiyor. Ayarsız farlar, sonradan takılan yan sanayi adi zenon farlar, pırıl pırıl havalarda yakılan ön ve arka sis farları ile yolculuk yapan araç sahibi çok. Buradaki kusur da insana endeskli. Alt kapı/insan kusuru oranına bakarsak insan kusuru alt yapıya fark atar. Devlet yol yapımı için dünyanın parasını harcıyor ama denetlemiyor. Yandaş firmalara ihale edilen işin kontrolü de doğal olarak kağıt üzerinde oluyor. En sık kullandığım Ankara-İzmir karayolunda belki 15-20 firmaya ihale verilmiş. Her firmanın yaptığı yolun kalitesi farklı. Bazı yerler otoban gibi, bazı yerler rezil. Standart yok, denetim yok. Dolayısı ile fatura da vatandaşa çıkarılıyor. Yol kusurundan kaynaklanan hasarlar için devlet yüklü ödemelere mahkum edilebilse bu tür olaylar biraz olsun disiplin altına alınabilir. Yani ortak sorunlarımız büyük.

goshawk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey yıllardır kaza oranları 8 üzerinden verilir.. kalan 2 otomatik yola verilir.. bu zihniyete daha ne denir.
ben profosyonel bir sürücünün ( 1934 doğumlu şimdi rahmetli 1954 den bu yana kamyon otobüs kullanmış 1980 de ağır vasıtayı bırakmış ) profosyenel araç kullanmış oğluyum..1981 de kara yollarından ehliyet aldığımda ne şartlarla aldığımı Allah biliyor ( o dönemlerde nasıl ehliyet verildiğini çok kişi hatırlar) eşime ehliyet verilirken sınavı yapan öğretmene '' eğer bu hatuna geçer not verirsen senin hakkında suç duyurunda bulunacam demiştim'' aldığım çevap ( tam düşündüğünüz gibi) nasılsa öğrenir..evet öğreniyorlar kaza ölü yaralı bilancolarında okuyoruz...ben işimi sağlama bağladım yeni yeni kullandırmaya başladım (5 yıl oldu ehliyet alallı) sonuç kovalaklık .. şeytan olmadan adam çarpmaya kalmak..saygısızlık .. kuralları çiğnemeyi onur saymak..örnekler çoğaltılır ..bu tip kişiler çok fazla değiller ama tat kaçırıp mide bulandırıyorlar