TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

meco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba herkesın sorunu hep aynı ya xenon ya angel ya cam filmi sıkıntı yaratır mı dıye.Özelleştikten sonra zorlaştı fakat eski muameleciler bu işe de el attı belli ufak bi ucretle arabalırınızı gecıorlar muaneden bence uğraşmaya değmez.

goshawk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba herkesın sorunu hep aynı ya xenon ya angel ya cam filmi sıkıntı yaratır mı dıye.Özelleştikten sonra zorlaştı fakat eski muameleciler bu işe de el attı belli ufak bi ucretle arabalırınızı gecıorlar muaneden bence uğraşmaya değmez.

Aynen katılıyorum bu kriz ortamında yeni bi sektör doğacak inceden inceye bazı çarklar çalışmaya başlayacak..iyimi kötümü tartışılır..

Bugun arabayı yıkadım etraf battı çıkan çamurdan.. ülkemin gerçekleri....

Gelir düzeylerimiz malum bir çok ihtiyaclarımız asgaride tutuyoruz..mesala benim direksiyon kutusu yağ kaçırmakta .. yenisine 2 000 TL dediler ( tamiri 200 TL ) yahu arabam 13 000 TL ( 6 ad d.kutusu 1 araba yani)

Eğer tüvtürk kontrol standarlarının kullanıldığı ülke standardartında maaş alsam bu arabaya binmem yada giderim servise ''bakın şu arabaya akar kokar istemiyorum '' dersin işine bakarsın.. ( konuşması bile güzel dimi)

Son düzenleme:

HSG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar cuma sabah 7de tüvtürk istasyonuna gittim karşılaşıcağım manzarayı 2 gün öncede gidip gördüğüm için biliyordum.sabah gittiğimde 100-150 araçlık bi sıra vardı abartısız zaten önlerdekiler geceyi arabalarında geçirmişler(avrupa standartlarında bi olay:)) ben sıraya girmedim önlere doğru bi ilerledim durumu görmek için ve kapı önünde biri atladı hemen önüme yer lazım mı ayarlarız diye ben pek oralı olmadım geri döndüm bornovada olan istasyona gideyim bari dedim az ilerlemiştim ki kafama dank etti gideyim bi kaça ayarlanıyo bu ön sıra die bi sorayım dedim gittim bu sefer bi başkası durdurdu oluru nedir dedim 30 olur dedi hemen kendi arabasını çıkardı hemen sıradan ve ben 10. sıradan sıraya girmiş oldum(süper bi sektör daha oluşmuş)neyse 8de kapılar açıldı girdim kapıdan aldım numaramı belgelerimi verdim harcı yatırdım ve 10 dakka içinde muayneye alındı aracım ön cam filmlerimi sökmüştüm kabardığı için arka kapı camları ve bagajda en koyu filmler duruyodu arabamda çamur içindeydi diebilirim ama hiç beklemediğim iki hafif kusurla geçti aracım(bunlarda motor no.su bulunamamış ve sol kısa far ayarsızmış bir iki hafta önce patlamıştı oda serviste takıldılar ayarsız olmuş demek).saat 8.30da istasyondan çıktım o sırada kuyruk 200 araba olmuştu sanırım.artık 2011e kadar rahatım die düşünürken bugün marmaris dönüşü bir polis ekibi olmadık bi şekilde bana ceza yazmaya çalıştılar bunu beceremeyince hınçlarını cam filmlerimden çıkardılar ve tüvden geçtiğimi söylediğim halde bizi bağlamaz deyip oracıkta söktürdüler arka kapılarıdaki filmleride.allahtan bagaj camını akıl edemediler:mad:

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Polisler bu cam filmlerini hangi yönetmelik veya yasaya göre söktürüyorlar.

Herkes haddini bilsin. Araç trafik güvenliğine uygun olmasa muayeneden geçmez. Polis muayene yapacak teknik bir eleman mı imiş ki cam filmini söktürüyor.

Bunun keyfi bir uygulama olduğunu ceza yazamayışından ama eski alışkanlık ve derebeylik anlayışının uzantısı olarak o filmleri söktürmesinden anlayabilirsiniz.

Eğer gerçekten cam filmi ceza gerektirse, o filmi söktürmez, o arabayı çeker, cezayı yazar.

Ama tutar dalı olmadığından cezayı kesemiyor bakın.

Gizlilik ve mahremiyet demokrasinin en önde gelen şartlarındandır. Ve şüphe olmaksızın kimse benim mahremiyetimi ihlal edemez. Polis ve asker ve bir başkası dahil.

Arabamın içi benim mahremimdir. Bir şüphesi varsa polis gider arama iznini alır, yasalar çerçevesinde arama iznini ve kimliğini ibraz edip arama yapar.

Yoksa cam filmi varmış, polis içeriyi göremezmiş, bu bir bahane olamaz. Polis yasalar üzerinde hiçbir yetki ile benim mahremiyetimi ihlal edemez. Benim arabamın içine ne hakla bakacakmış. Yasaların ona çizdiği sınırlar içinde hareket edebilir ancak.

Cam filmini hiçbir surette bahane edemez polis. Polisin heryeri görmek gibi bir yetkisi ve sorumluluğu yoktur zaten. Ancak arama yetkisi olan yerleri görebilir.

Bu cam filmi mevzusunda "efendim, polis arabada suçlu varsa görmek için cam filmi yasak" deniyor. Bunun için bunları yazdım.

Zaten polisler tüm arananları gözünden hele bir arabanın içinden tanıyacak değil de.

Demek benim arabamın içini görebilmek için polis benim arabama bakacakmış. Arabanızın içini inceleyen birisine ne yaparsınız. Hele aileniz de arabanın içindeyse. Yahu polis ne hakla bakıyor. O zaman evimde de aranan bir şahsı saklayabilirim. Ev duvarlarını da saydam yapalım isterse polis amcalar. Eğer o kadar görmek istiyorsa arama iznini çıkarır, yasalar içinde arar arabamı, evimi, iş yerimi. Onun da bir dayanağı, haklı bir şüphesi olmalı.

Polis haddini ve yetkisini bilsin.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir ekleme daha,

Bu memlekette bir memurun yaptığı yanlış yüzünden çoğumuz madur olmuşuzdur.

Memurlar yaptıkları hatanın bedelini bizzat kendileri ödemedikçe bu sorunlar hallolmaz.

Bir memur bir hata yapar. Halinizi anlatana kadar göbeğiniz çatlar. Çoğu zaman da uğraşmaya değmez diye bırakırız mecburen.

Ama o memur hata yaptığında ve madur ettiği vatandaş uğraşıp hakkını aldığında, o yaptığı hatayı kurumunun değil de şahsen kendisinin ödeyeceğini, (mahkeme vs. masrafların, tazminatların) kendisinden çıkacağını bilse, böyle davranamaz.

Polisler için de aynı şey geçerli.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kuzey güney ayırımına son

GündemSon Dakika - 15:31Araç muayenelerinde kuzey-güney ayrımı sona eriyor
arac.jpg
Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, ''araç muayenesinde şikayetlere konu olan kuzey-güney ayrımının yarından itibaren sona ereceğini'' söyledi.
Aydın, Ulaştırma Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, araç muayenesinin özelleştirilmesi sürecinde rekabeti artırmak için Türkiye'yi kuzey ve güney olmak üzere iki bölgeye ayırdıklarını hatırlattı.
Bu ayrım nedeniyle kuzey bölgede kayıtlı araçların güneyde, güney bölgede kayıtlı araçların da kuzeyde muayene edilemediğini anlatan Aydın, şunları kaydetti:
''Aracını Adana'da almış ve tayini Sinop'a çıkmış bir memur, aracının kaydı güneyde olduğundan, muayene için güney bölgesindeki illerden birine gitmek zorunda kalıyordu. Bu konuda, ihaleleri alan firmanın da teklifiyle Danıştayın onayını alarak mevzuatta bir değişikliğe gidiyoruz. Araç muayenesinde şikayetlere konu olan kuzey-güney ayrımı yarından itibaren sona eriyor. Vatandaşlar, Türkiye'nin her yerinde gönül rahatlığıyla araç muayene istasyonlarına gidebilecek.''
Aydın, araç muayene istasyonlarındaki sıra konusundaki şikayetlere de değinerek, 15 Mart itibarıyla randevulu sisteme geçileceğini bildirdi.
Ocak ayında Türkiye genelinde yaklaşık 500 bin aracın muayene edildiğini belirten Aydın, bunlardan yaklaşık 30 bin aracın kusursuz, 300 bin aracın hafif kusurlu, 140 bin aracın da ağır kusurlu olduğunu söyledi.

aa 06 Şubat 2009, Cuma

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muayenesiz gezmenin cezası 55 ytl idi sanırım benmi yanlış hatırlıyorum. muayene yapılırken de gecikme zammı vs diye bi olay yok sanırım. muhtemelen araca muayene yaptırmayı dusunmuyorum. senede zaten ya 1 ya 2 kere çeviriliyorum. total de 110 ytl demek. ne gerek varki. zaten muayene masraflarıyla 200 u buluyor. 2 sene de 1 yaptırılıyor. yani senelik 100 lira. gereksiz bu muayene işi..

umutolgun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben sirada iken önümde 5 kişi vardi fakat işi biten araç sayisi 15 kişi oldu herkes kendi bacağindan inşallah asilir

lostsailor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.gmdss.bravehost.com
muayenesiz gezmenin cezası 55 ytl idi sanırım benmi yanlış hatırlıyorum. muayene yapılırken de gecikme zammı vs diye bi olay yok sanırım. muhtemelen araca muayene yaptırmayı dusunmuyorum. senede zaten ya 1 ya 2 kere çeviriliyorum. total de 110 ytl demek. ne gerek varki. zaten muayene masraflarıyla 200 u buluyor. 2 sene de 1 yaptırılıyor. yani senelik 100 lira. gereksiz bu muayene işi..

ilk seferde sana ceza yazıyolar yanında birde kağıt veriyolar trafikte gezebilmen için 7 günlük bir kağıt eğer 7 gün içinde muayene yaptırmazsan aracın trafikten men edilir hatta muayene yaptırdıktan sonra trafiğe gidip ben muayeneyi yaptırdım diye yazı vermen gerekiyomuş

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aylık olarak gecikme cezası uygulanıyor + muayenesi olmayan araçlar trafikten men ediliyor.