Ustalar yardım vectra-B, 2000 cc

okifioktay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim sorunum 1996 model 2000 cc opel vectra cd ile.Otoma lpg sıralı sistem monte ettirdim ve şuan öyle kullanıyorum.Aracımda yol bilgisayarı zaman zaman sıfırlama yapıyordu ve ben program attırarak düzelttiriyordum ancak son olarak opel servislerinde bulunan bilgisayar ile atılan program 1 hafta sonra sıfırlandı ve tekrar aynı özel servise gittiğimde yol bilgisayarının sökülerek tamir edilmesi gerektiği söylendi.Yine başka bir serviste ise laptop ile araca bağlanıldı ve kontrol edildikten sonra voltajın 8 ile 29 arasında değiştiği ve önce marş dinamasının sökülerek tamir edilmesini sonra buji kablolarının değiştirilmesini,arızanın bundan kaynaklandiği ve yol bilgisayarının sağlam olduğu söylendi.Ben şimdi hangisine inanayım,biliyorsunuzki her denilen olay yaklaşık 100 ytl ye maloluyor.Tamam buji kablosunu değiştirdim,şimdi yol bilgisayarınımı tamir ettireyim,yoksa marş dinamasınımı tamir ettireyim.Birde araç rölantide sabit kalmıyor ve zaman zaman rölanti iyice düşerek aracın stop etmesine neden oluyor.Şarz dinamasındaki bozukluk rölanti düşmesine sebebiyet vererek stop etmesine neden olurmu,aracın ilk çalıştırması iyi,akünün durumu iyi,elektrikciye gösterdiğimde normal olduğunu belirterek bazen 11e düşüyor ama şarzı iyi sayılır dediler.bende ortada kaldım,neresini söktürüp yaptırayım,teşekkürler.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk olarak düzeltme yapmakta fayda var marş dinamosu değil şarj dinamosu olacak.
8-29 v çok yuksek bı voltaj aracın o şekılde dumanı cıkar araç çalısmaz zaten orda bı yanlışlık var. senın sorunun bence göstergede olabılır

okifioktay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ustam teşekkür ederim.Yanlış yazmışım,şarz dinamosu arızalı demişlerdi,sebebide voltu bir 8'e bir 29'a çıkarıyor önce onu yaptır demişti ustanın birisi,ama diğer elektrikciler öyle voltaj yükselse birçok yerinde hasar verir dediler.Bende yol bilgisayarını söktürmek için karar kıldım,ben dışarıda söktürürsem 50 ytl ye yapılacağını belirtti.Ancak başka bir elektrikci ise akünün zaman zaman 11 volta düştüğünü söyledi,bu düşme olayıda yol bilgisayarının sıfırlamasına sebebiyet verirmi,teşekkürler.

ilk olarak düzeltme yapmakta fayda var marş dinamosu değil şarj dinamosu olacak.
8-29 v çok yuksek bı voltaj aracın o şekılde dumanı cıkar araç çalısmaz zaten orda bı yanlışlık var. senın sorunun bence göstergede olabılır

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
digital devreleri besleyen voltajda düşme olduğu zaman sıfırlama dediğiniz olay olabilir.Voltajın düşmesine sebep şarj dinamosu - konjektör olabileceği gibi elektrik sistemindeki zaman zaman oluşan kısa devre yada düşük direnç te sebep olabilir.Şarj dinamosunun sökülüp elektrikçi tarafından incelenmesi lazım.gerekirse boşta çalıştırılarak çıkış voltajının stabil olduğu teyit edilmelidir.