Vectra b 1.6 lpg kaynaklı arıza lambası

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 Zafira B Z16XEP 1.6 Zavoli lpg li aracım var.1 yıldan beri o iğrenç arıza ışığı yanıyo.Son birkaç aydır yaptıklarım :
- Oksijen sensörü konum2 değiştirdim (GM çok pahalı Delphi taktık)
- Tekleme yapmaya başladı ışık yanıp sönüyordu bobini değiştirdim
- Zavoli Ankara Polaris bölge müdürlüğüne gittim lpg enjektörleri yanlış bağlanmış düzeltildi,filtreleri orjinal değişti,en az 20 km yol testi yaptık ayarları full kalibrasyon yapıldı
- Serviste rutin periyodik bakımları yapıldı
- En son oksijen sensörü konum1 hatası verdi onu da değiştirdim yine delphi
Bunca emeğime karşılık yine ışığı yakıyor kafayı yiyecem artık ... :confused:

Tam olarak hata kodu ne diyor mesela benimkisi hep p0170 hava yakıt karışım hatası veriyordu.ilk olarak buna bakmak lazım ve aynı hatayı benzinde vermiyorsa lpg de güzel bir ayar ile ve gerekli vakum kaçak kontrolü yapıldıktan sonra yani manifoldu dışında başka bir yerden hava almıyorsa yanmaz.bizzat denedim şu an yanmıyor çok şükür.

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
P0300 hatası bazen benzinde bile yanıyor bugün tekleme yaptı tıkandı gibi lpg de sonra benzine alınca düzeldi iyice manyadı bu aralar :help:

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
P0300 hatası bazen benzinde bile yanıyor bugün tekleme yaptı tıkandı gibi lpg de sonra benzine alınca düzeldi iyice manyadı bu aralar :help:

http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/98024-p0300-ve-p0301-ariza-kodlari-aliyorum-neden.html

Daha önce forumda yazılmış emre ünan arkadaşın tespiti mantıklı bence.bir ara bende de verdi bu hatayı.fakat lpg kaynaklı idi. Bir müddet benzinde kullandım aynı hatayı vermedi.

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Dostum ben en az yarım depo benzinde kullandım ona rağmen ışık yaktı ...

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorunu da çözdüm çok şükür fakat çözene kadar uykularım kaçtı. Valtek tip enjektör kullanıpta motor
Arıza ışığı yakan ve özellikle p0170-171 ve ya 172 karışım hatası alan arkadaşlara tavsiyem eger aracınız 1.6 motor ise enjektör nozullarını 2.mm yapın ve lpg ayar kablonun varsa bilgisayara bağladığınızda regülatör basıncını 1 ile 1.25 var arasında olacak şekilde ayarlayın.daha sonra opcomunuz varsa yada aracın ltft - stft degerlerini görebileceginiz elm327 gibi benzin ve lpg arasında gecis yaptığınızda özelikle stft değerleri -5/+5 arasında geziyorsa arabanız da lpg dışında başka bir arıza mevcut değil ze %99 arıza lambanız yakmaz. ben böyle yaptım kalibrasyonu yapmadığım halde 4 depo lpg bitirdim arıza lambası yakmıyor. Opcomu bağladığımda herhangi arıza kaydı da olmuyor. Üstelik şuanda ltft değerleri 18 - 20 lerde biraz benzinde binip 0 a yakın bir değerde kalibrasyon yapacağım. Daha sonrada map haritasında yol ayarı yapıcam inşallah benzinde nasılsa lpgde arabayı o performansta kullanıcam.hemde arıza ışığı yanmadan.:)