Yakıt Tüketimini azaltmak için

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Babamda doblo 1.3 multijet bende ise astra cosmo 1.3 var, motor aynı motor, aracın aerodinamik yapısı ve şanzımanın yapısı nedeniyle doblonun bir miktar fazla yakması normal ancak arada çok fark olunca, babamın kullanım rutinini biraz inceledim. Bulduklarım aşağıda:

Babam doblo 1.3 multijet ile 6.9 yakıyor, ben astra j 1.3 ile 5.3 yakıyorum.
- Babam sürekli 2500 devirin üzerinde gitme eğiliminde, ben düz yolda 1500-1700 arası gitmeye çalışıyorum hızıma göre (örnek olarak yokuş yukarı gitmiyorsam 75 km/s den itibaren 5. vitese atıyorum)
- Babam yokuş aşağı inerken de duruma göre gaz veriyor, 5. viteste, aracın hızı 1000 devirin altına inmediği müddetçe vites değiştirmeden ve gaza basmadan gidiyorum
- Babam uzakta ani bir trafik olduysa veya ışık varsa yaklaşana kadar hızını sabit tutuyor, uygun bir mesafeden fren yapıyor. Ben trafiği fark ettiğimde gazı kesiyorum, vites küçülterek gidiyorum, vardığımda trafik açılmamış olsa dahi daha geriden gaz vermeyi bıraktığımdan her türlü yakıt tüketimim düşüyor.
- Ben en ufak boş yol gördüğümde cruze'a bağlıyorum, nedenini bilmiyorum ancak cruze her türlü insandan daha az yakıyor, özellikle düz yollarda.
- Ben de babam da çok ani hızlanmıyoruz.
- Ben shell fuelsave kullanıyorum babam Opet Ultraforce (aracım biraz ses yapıyor ancak işe gelip gitmek için ayda 2500 km yol yapıyorum, yakıt ekonomisi önemli benim için)

Bu arada ben arada sırada bir depo boyunca hırçın kullanıyorum, onlarda dahi zar zor 6 litre oluyor tüketim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yakıt Tüketimini azaltmak için

Yıldırım bende de 2009 Doblo 1.3 var, aldığımdan beri standart 6.4 yakıyordu 60.000km ye yaklaştıkca 6.0 a kadar düşmeye başladı.

Doblo bence hertürlü Astra dan fazla yakıyor; kötü aerodinami, kısa vites oranları, 95 yerine 75Hp lik güç vs vs ..

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

75 değil 90 bg hocam

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yildirim link' Alıntı:
75 değil 90 bg hocam

Sizdeki yeni Doblo o zaman, bendeki Doblo Safeline, eski kasa.