Yeni motor yaptirdigim CORSA aracım 5000km de YATAK SARDI. Acilll

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde motor açılırken herşeyi fotoğraflayın... parçaları tek tek mesela... belki lazım olur. geçmiş olsun...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yanlış anlamayın ama bir motora 4000-5000 TL gibi bir harcama yapılıyorsa yağ pompası neden göz ardı edilir aklım ermiyor. Mesela triger değişiyor masraf büyümesin diye su pompası es geçiliyor. Dikkat ederseniz bazı parçalar takım/set olarak adlandırılır. Mesela takım conta, triger seti, baskı/balata gibi. Siz siz olun ustaların idare eder sözüne fazla itibar etmeyin, zira sonuçta hiçbiri hatasını kabul etmez, fatura size yansır.
Arkadaşın aracını onaran ustamız hangi amaçla yağ pompasına el sürmedi, motor ne oranda tamir gördü, aralarında ne gibi konuşmalar oldu biz bilemeyiz. Hiçbir şekilde yağ pompası için tek bir kelime etmediyse o aracın tekrar Bolu'ya gidip aynı ustaya emanet edilmesi akıntıya kürek çekmekle eşdeğerdir. Bana göre normal şartlarda usta hatasını kabul etmeyecektir. Zira araç onarımdan sonra 5.000 km sorunsuzca kullanılmış. Belki arızaya başka bir parça neden de olmuş olabilir. Uzaktan teşhis koymak bence zor.

ibrahimer52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yanlış anlamayın ama bir motora 4000-5000 TL gibi bir harcama yapılıyorsa yağ pompası neden göz ardı edilir aklım ermiyor. Mesela triger değişiyor masraf büyümesin diye su pompası es geçiliyor. Dikkat ederseniz bazı parçalar takım/set olarak adlandırılır. Mesela takım conta, triger seti, baskı/balata gibi. Siz siz olun ustaların idare eder sözüne fazla itibar etmeyin, zira sonuçta hiçbiri hatasını kabul etmez, fatura size yansır.
Arkadaşın aracını onaran ustamız hangi amaçla yağ pompasına el sürmedi, motor ne oranda tamir gördü, aralarında ne gibi konuşmalar oldu biz bilemeyiz. Hiçbir şekilde yağ pompası için tek bir kelime etmediyse o aracın tekrar Bolu'ya gidip aynı ustaya emanet edilmesi akıntıya kürek çekmekle eşdeğerdir. Bana göre normal şartlarda usta hatasını kabul etmeyecektir. Zira araç onarımdan sonra 5.000 km sorunsuzca kullanılmış. Belki arızaya başka bir parça neden de olmuş olabilir. Uzaktan teşhis koymak bence zor.

Psikolojik olarak zaten yiprandim.Usta ile Konunun tartismaya bile varmasini istemem.
O 5000km araci surerken oyle itinali kullandimki araci. Kontak kapatirken bile 2dk rolantite calistiriyordum. Turbo basincini atsin, motorun icinde kurum, buhar herneyse disari atilsin diye. 100km yi gectigim nadirdir. Araba ilk ciddi sogukta ve hizda kendini koyverdi. Bu onceden olsaydi 100 km de bile gidebilirdi.

Bu konuyu ustayla asamassak, burda acilsa cikabilecek maliyet nedir. Iyi kotu motorun calismasi daha uyguna bitebilecegini gosterir mi acaba.?

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle bir şey anlatıcam.2.5 sene önce conta çürümesinden yağa su karışmıştı.Ustanın dükkanda rektefiyeci geldi baktı silindirin birinde hafif karıncalanma var.Biniciysen motor yaptırsan iyi olur dedi.Bende biniciyim dedim motora elletmeden en iyi şekilde taşlama ve contaları değiştirin dedim.Sübap lastikleride değişti takım halinde yani motor yaptırmadım.Yine 1.5 sene önce yağ pompası bozuldu konuda açmıştım burda.Önce araç çekişten düştü sonra yağ lambası yandı sizdeki gibi.Çekiciyle götürdüm ustanın dükkana.Alt taraf açıldı yataklara bakıldı ucuz kurtardığım söylendi.Pompa ve alt takım contalar değişti.
Her iki tamirdede ilk yağ konduğunda motor performansı zayıftı ve biraz iticilerdende ses geliyordu.Ben yine inat ettim (tabi bunda maddi durumun etkiside var) ve motordan pompa hariç mekanik parça değişmeden toplandı.He ikisindede 2. yağ değişimlerden sonra motor düzene girdi.Şuda var komple motor yaptırmak belki iyi olabilirdi neticede parçalar yenilenmilş olacaktı ama ama ben aracı tanıdığım için yaptırmadım
Neden anlattım bunları.Kısaca ben hala biniciyim yaklaşık bu işlemlerden sonra 40 bin km oldu ve hala sorunsuz kullanıyorum sabah ilk bir kaç dakika gürültüyü saymazsak tabi.
Uzun oldu biraz ama belki sadece yağ pompasını ve alt takım contasını değiştirerek en önemlisi 2.yağ değişimini bekleyerek sizin sorun düzelebilir.Umarım başka sorun çıkmaz

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde araba dolu olmasına rağmen çok rahat 190 km hıza çıkabiliyor tabi kısa süreli daha fazlasına cesaret edemiyorum ve yağ ve su eksiltmede yok araçta bu başımdan geçenlere rağmen iyikide motor yaptırmadım diyorum.Sizin araç hala çalışıyor bu durumda daha çalıştırmadan hemen alt tarafı açtırın önce ne olduğu ortaya çıkar zaten pompa değişsin başka birşeyin değişmesine gerek yoksa hemen toplayıp alt tarafı kullanın bir süre.Üst kısımda sorunda varsa daha sonra belli eder kendini zaten.Ama dediğim gibi 2. yağ değişimi burda önemli olan

ibrahimer52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle bir şey anlatıcam.2.5 sene önce conta çürümesinden yağa su karışmıştı.Ustanın dükkanda rektefiyeci geldi baktı silindirin birinde hafif karıncalanma var.Biniciysen motor yaptırsan iyi olur dedi.Bende biniciyim dedim motora elletmeden en iyi şekilde taşlama ve contaları değiştirin dedim.Sübap lastikleride değişti takım halinde yani motor yaptırmadım.Yine 1.5 sene önce yağ pompası bozuldu konuda açmıştım burda.Önce araç çekişten düştü sonra yağ lambası yandı sizdeki gibi.Çekiciyle götürdüm ustanın dükkana.Alt taraf açıldı yataklara bakıldı ucuz kurtardığım söylendi.Pompa ve alt takım contalar değişti.
Her iki tamirdede ilk yağ konduğunda motor performansı zayıftı ve biraz iticilerdende ses geliyordu.Ben yine inat ettim (tabi bunda maddi durumun etkiside var) ve motordan pompa hariç mekanik parça değişmeden toplandı.He ikisindede 2. yağ değişimlerden sonra motor düzene girdi.Şuda var komple motor yaptırmak belki iyi olabilirdi neticede parçalar yenilenmilş olacaktı ama ama ben aracı tanıdığım için yaptırmadım
Neden anlattım bunları.Kısaca ben hala biniciyim yaklaşık bu işlemlerden sonra 40 bin km oldu ve hala sorunsuz kullanıyorum sabah ilk bir kaç dakika gürültüyü saymazsak tabi.
Uzun oldu biraz ama belki sadece yağ pompasını ve alt takım contasını değiştirerek en önemlisi 2.yağ değişimini bekleyerek sizin sorun düzelebilir.Umarım başka sorun çıkmaz

Tesekkurler. Bende arastirmamda motoru acmadan alttan bazi islemler yaptirarak arabasini dusuk maliyetle kurtaran arkadaslarin yazilarini okumustum. Benimde dusuncem buradan boyle tecrubeleri ve onerileri duymakti. Ustalara guven malum. Tabi bizim durumun ne olacagini net bilemeyiz.

Buradaki Usta acmadan birsey siyemem demisti. Gercekten boylemidir durum?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Vallahi soyleyeyim ama sonra boluya yolumuz dusecek. Sen bizi forumlarda konu yapmissin diye olacak isimizede tas koymasin :)

İsteyen arkadaşlara özel mesajla bilgi verebilirsin.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzer bir sorunla ben de karşılaşmıştım hastaneye gidiyordum aracım aniden yağ lambası yakıp motor asırı derecede sarsıntılı ve vuruntulu calışıyordu buna rağmen durmadım yaklaşık 2-3 km falan gittim hastaneye vardım ve park ettim sonrasında usta çagırdım ve baktırdım bana büyük ihtimal yatak sarmış dedi neyse motoro söküldüğünde bir baktık ki gaytın bir parçası kırılmış tırnak büyüklüğünde bir parça pistonun tepesine gömülmüş ve her harekette silindir kapağa vuruyormuş gürültülü çalışma o sebeple oluyormuş kısaca yatak sarmamıs inşallah sizde de böyle bir durum olmuştur az bir masrafla işin içinden çıkarsınız ayrıca evet araca motor yapılırsa yağ pompası mutlaka değişmeli cunku eski yağ pompasına güven olmaz ama değişmeyenler de var tabii geçmiş olsun...