97 Vectra B1 elektrik arizasi Yardim Lutfen

fikret_sahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaslar;
Ben de 1997 Vectra 2.0 CD otomatik vites bir opelim var. 2 aydir bir ariza var ve elektrikci bir turlu cozemedi.
ilk Sorunda; yolda seyir halindeyken gostergeler bir an da stop etmis gibi sifara kadar dusuyor sonra tekrar eski haline donuyordu, arasira yapiyordu, sonra airbag arizasi filan verdi, sinyal lambasi yaniyor filen, derken gittim elektrikciye ve bana sarj dinamosu kollektoru yanmis dedi, degistirdi, 150 TL verdim, ve sonra arac gercekten duzeldi, butun bu sorunlar ortadan kalkti,
aradan 15 gecti, hoopp tekrar arizalar yeniden basladi, gittim yine ayni elektrikciye, yine degistirdi bu sarj dinamosu kollektoru mu neydi, diod filan dedi. bu sefer benden sade parca parasi aldi, iyilik yapti yani bana. 100 tl daha odedim,
neyse aradan yine bi 2-3 hafta gecti ve simdi arac yine ayni seyleri yapiyor, bu sefer degisik bir sey daha var, simdi farlar goz kirpiyor, gosterge paneli goz kirpiyor, rolantideyken yavas yavas goz kirpiyor, gaza yuklenince hizlilasiyor.
simdi ben ne yapayim, neden bu sarj dinamosu kollektoru denen sey habire bozuluyor, elektrikcide sorunu bulamuyor, TECH-2 ye bagladigimza, Sistem Gerilim Beslemesi dusuk diye ariza veriyor.
aku ye baktim, aku uzerindeki gosterge ilk ariza verdiginde yesildi, simdi siyah. yani akunun isi bitik gibi, Akuyu 7-8 ay once yeni aldim 2 yil garantili Guner Aku (Kimse iyi seyler soylemedi hakkinda).
simdi arkadaslar, daha onceden basina boyle bir ariza gelen varsa lutfen yardimci olsun, veya ustalarimizdan tavsiyelerini bekliyorum.
Herkese kazasiz belasiz hayirli gunler.

berkay1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlardan daha iyi bilen ve konuya vakıf olan vardır ama benim kanaatim, sigorta kutusundaki multimeter denen parçadan kaynaklanıyor.

fikret_sahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tansu usta da bir ara multimeter arizasi olabilir demisti, ama ilginc tarafi neden bu sarj dinamosu kollektorunu degistirince 15 gunlugune hersey duzeldi. yani bu parcayi bozulmasi icin tetikleyen birsey mi var acaba.
neyse bakalim, ustalar ne diyecek.
yorumlariniz icin tesekkur ederim.

fikret_sahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
250 lira vermişsiniz, keşke tüm dinamoyu değiştirseydiniz aynı fiyata:

http://www.parcatreni.com/opel-vectra-b-sarj-dinamosu-motoru-1996-2002-26753.html

Çünkü muhtemelen dinamonun kömürleri de bitiktir.

ilk basta boyle olacagini bilseydim, kesin dinamoyu degistirirdim ama, dusundugunuz gibi olmadi.

Sase problemi olacagini zannetmiyorum marikan, bekleyecegim biraz daha, buradaki ustalarimiz halen bi yorum yapmadi, en sonunda gidip akuyu garantiden degistirip, 200 tl ye yeni dinamo alip, bismillah deyip basacam kontaga, ondan sonra acaba hersey kalkacak mi ortadan onu merak ediyorum.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı problem bizim vectrada da vardı. kollektörle diğer parçayı beraber değiştik sorun çözüldü. sonra 2.5 sene sonra tekrar yineledi arızayı aynı parçaları değiştik geçti... sizin sorun daha kapsamlı Allah kolaylık versin...

fikret_sahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı problem bizim vectrada da vardı. kollektörle diğer parçayı beraber değiştik sorun çözüldü. sonra 2.5 sene sonra tekrar yineledi arızayı aynı parçaları değiştik geçti... sizin sorun daha kapsamlı Allah kolaylık versin...

tesekkur ederim, size de gecmis olsun.

fikret_sahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar, su sigorta kutusunun ordaki multimeter denen parca nasil bir sey, elinde fotosu olan var mi? veya nerde tam olarak, ben bakiyorum ama bulamadim. yardimci olursaniz sevinirim.
hayirli gunler.