__--İnadına Manuel Vites Diyenler Grubu--__

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, bende vaktiyle bir hatadır edip "inadına manuelciyim hüleaaannn" diyenlerden idim. ne zamanki otomatik vites denilen mucizevi makinayı kullandım, işte o anda hakikate erdim. avdet edip otomatik vites araç aldım, o günden beridir yalan dünyanın lüksünü ve konforunu yaşamaktayım.. ha şuda var, eğer manuel olmasa idi otomatiğin sırrına ve mucizesine vakıf olamazdım. bu nedenle manuelde olmalı değilmi ama.. :D

hlmdsl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla otomatik arabam varken, trafikte öyle hareketler yapardımki, inan düz vitesciler kas yaparken, ben keyif yapardım. Millet elimdeki kahveyi gördükçe çıldırırdı, görürdüm. Allah nasip ederse, şöyle tam otomatik bi Yeni Astra. Tadından yenmez.

Ya hele bir kere yanımda düz vites bi araba var. Acayip bir rampa. Işıklarda duruyoruz. Baya bakışıyoruz. Yeşil yanıyor, herif geriye kaydırıp patiye düşürüp kaldırana kadar ben öbür ışığa varıyordum.

Hele otomatiğin en sevdiğim yanı ne biliyor musunuz? Dik bir yere iki aracın arasına park edeceksiniz. Düz viteste ne yaparsınız. Amanııın, yarım gaz yarım debriyaj, ikide bir ileri-geri kaçar, gaza fazla basarsınız bu sefer araba bağırır, gaz-debriyaj ayarını yapamayıp hep boşluk vere vere bir türlü oraya giremezsiniz, millet size bakar, içinden güler, sabırsız mahlukatlar korna çalar hadi hadi diye.

Otomatik olunca püff iki hareket tık R'ye tam sağ, topla tam sol. Olay bitti tırrrrıık P'ye. Bir de frenden çekersin araba bi sallanır. Bir de şu yokuşta alırsın D'ye. Gaza basmazsın, frene de basmazsın. Araba olduğu yerde kalmayıp ağır ağır ilerler. İşte keyif bu bence. O titreşimi alacaksın. Düz viteste bağırta bağırta 2'ye atacaksında falan filan.

Kişisel zevklere sonuna kadar saygım var ama bence düz vites çok boş iş çook.

Hele o kullanıp görmeden yorum yapanlar yok mu? Yok karda kayarmışta, yok oluk oluk yakıt yakarmışta, yok gitmezmişte.

Bunu anlamak için kullanıp öyle karar verin derim. Bakıyorum arkadaşlar kendileride söylemiş. Otomatiği daha önce hiç kullanmadığını söylemiş birçok arkadaş. Abi sen bir kullan, o keyfi gör. Sonra karar ver.:rolleyes:

Selamlar..

Ben hem yıllardır manuel,hem de sık sık geldiğim istanbul'da halamların olan otomatik araçları kullanıyorum.İstanbul'da evet çok çok büyük rahatlık otomatik.Ve yine evet parkederken rampalarda çok rahat. Ancak manuel aracımızı da memlekette istanbul'dakinden çok daha dik yokuşlarda hiç kaydırmadan kaldırabiliyorum.El frenine de gerek duymadan.Tek yapmanız gereken bi ayak frende öbürü debriyajdayken debriyajı kavramaya kadar yavaşça bırakıp çok hafif titredikten sonra ayağı frenden kaldırmak.araçta en ufak bir kayma olmaz ki ayrıca da istediğiniz yöne doğru yavaşça hareketlenir.

Halamların otomatik aracı 206.Geçen sene karlı bi kış günü nişantaşından şişli yoluna doğru -arkadaşların hatalı yönlendirmesi sağolsun- dik bir yokuştan aşşağı iniyorduk.Araba kar modundaydı.Arkamızdan da taksiyle diğer arkadaşlar geilyordu.yokuşun tam dibinde taksi vardı ve bizim araç hızlanmaya başladı.Mecburen çok ufak frene dokundum ancak araç hemen kendini saldı ve kaymaya başladık.Korna sellektör sağolsun taksici anladı ve trafiği keserek önümden çekildi.Arkadaki taksideklerde en ufak hareket yok adam 1'e almış aheste aheste iniyor.Bilmiyorum belki de ilk defa otomatikle kardaki tecrübemde yanlış mı yaptım ama çok da bi şansım yoktu o yokuştan aşşağı inerken.

Sonuç olarak galiba çoğunuz trafik ve yokuşlar için ve ist. için otomatik diyorsunuz.Trafik için tamam olabilir ancak diğer her şey için ben Manuel derim.

Not: İst. trafiğinde manuel de kullandım yorduğu bir gerçek...

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik hakkındaki yorumlar çok komik gerçekten.

Polat'ında dediği gibi ilacınız zaman.

Selamlar.

Son düzenleme:

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hem yıllardır manuel,hem de sık sık geldiğim istanbul'da halamların olan otomatik araçları kullanıyorum.İstanbul'da evet çok çok büyük rahatlık otomatik.Ve yine evet parkederken rampalarda çok rahat. Ancak manuel aracımızı da memlekette istanbul'dakinden çok daha dik yokuşlarda hiç kaydırmadan kaldırabiliyorum.El frenine de gerek duymadan.Tek yapmanız gereken bi ayak frende öbürü debriyajdayken debriyajı kavramaya kadar yavaşça bırakıp çok hafif titredikten sonra ayağı frenden kaldırmak.araçta en ufak bir kayma olmaz ki ayrıca da istediğiniz yöne doğru yavaşça hareketlenir.

Halamların otomatik aracı 206.Geçen sene karlı bi kış günü nişantaşından şişli yoluna doğru -arkadaşların hatalı yönlendirmesi sağolsun- dik bir yokuştan aşşağı iniyorduk.Araba kar modundaydı.Arkamızdan da taksiyle diğer arkadaşlar geilyordu.yokuşun tam dibinde taksi vardı ve bizim araç hızlanmaya başladı.Mecburen çok ufak frene dokundum ancak araç hemen kendini saldı ve kaymaya başladık.Korna sellektör sağolsun taksici anladı ve trafiği keserek önümden çekildi.Arkadaki taksideklerde en ufak hareket yok adam 1'e almış aheste aheste iniyor.Bilmiyorum belki de ilk defa otomatikle kardaki tecrübemde yanlış mı yaptım ama çok da bi şansım yoktu o yokuştan aşşağı inerken.

Sonuç olarak galiba çoğunuz trafik ve yokuşlar için ve ist. için otomatik diyorsunuz.Trafik için tamam olabilir ancak diğer her şey için ben Manuel derim.

Not: İst. trafiğinde manuel de kullandım yorduğu bir gerçek...

Kötü bir durum olmuş geçmiş olsun. Yalnız bir yanlış yapmışsınız. Karda kullanım modu sadece kalkışlarda arabayı 2.vites ile kaldırmaya yarıyor, patiye düşmemesi için.
Yani siz de o yokuşu inerken vitesi D'den, elle 1'e alıp(tam otomatikte) veya triptronikse yine 1'e alıp devirinde aheste aheste inmeliydiniz.:rolleyes:

Otomatikte yokuş aşağı bırakınca en büyük vitese atıp gaza basmaya gerek kalmadan ekonomi yapıyor. Frene dokununcada kayması normaldir. Düz vites bir arabada deneyelim aynı olayı. Kaymaması gibi bir ihtimal zaten yok.

Son düzenleme:

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar ben hem 6.vites manuel hemde 6. vites otomatik kullanicisi olarak sizleri yakindan takip ediyorum gercekten hossunuz yorumlar harika durmak yok yola devam..:D