Bor Esaslı Motor Yağ Katkısı İşe Yarar Mı?

TOSHi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.modifiyeteam.com
yakıtla bor karışırşa eğer tahminime göre direk şilindir kapak contaşı yanar.buda ekşoz gazlarının çıkmaşını şağlayan ekşoz şubaplarının erimeşiyle gaz içerde kalır ve böle olur die düşünüyorum.ancak taşarruf için çevremizi kirletmemize gerek yok

ottoboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önce "bor turbo yakıt tasarruf sistemi" araştırmıştım. izmirde bi usta bu olayı keşfetmiş. kendisi içerisinde bor kullandığı bir solüsyon hazırlamış ve basit bir sistemle bu karışımı yakıt+hava karışımıyla birlikte yanma odasına gönderiyor ve yakıt+hava+solüsyon yanma odasında piston tarafından sıkışınca bor sayesinde açığa hidrojen çıkıyor ve normalde sağlıklı bir motor bile yakıtı tam manasıyla yakamadan yaklaşık %30 - 40 lık bölümünü egsozdan dışarı atıyor. ama bu sistem sayesinde oluşan hidrojenle birlikte yanma odasında bujinin ateşlemesiyle çok daha fazlasınıda yakarak egsozdan çok az çiğ benzin atmış oluyor. gene bor sayesinde supaplardaki kurumlar temizleniyor. dolayısıyla yanma odası en sağlık şekilde kullanılmış oluyo. ve yakıt+hava+solüsyon tam yanma sağladığından 1.si performansta artış 2.si yakıtta tasarruf sağlıyor. hemde az boz bir tasarruf değil %30 ila %50 arasında bir tasarrufdan bahsediyorlar. 3.sü bor minaralinin en büyük nimetlerinden olan metal üzerindeki etkilerini bilirsiniz örneğin bor içerikli motor yağları hani karteri sökerler birde motora alttan su fışkırtırlar ve motor hiç problemsiz çalışmaya devam eder. bunun gibi motor ömrünü ve yağın ömrünü iki katına çıkardığını iddia ediyolar. 4.sü ise tam yanma gerçekleştiğinden çevreye zararlı egsoz gazı olmaz. yani egsoz emisyon ölçümlerindede %30 düşük değer çıkıyor.

olayın en güzel tarafları performans sağlanırken ciddi bir tasarruf sağlanıyor. ki bunlar zıt şeylerdir. aracın orijinalliği bozulmadan sistem kolaylıkla takılıyor. ruhsata işletme derdi yok. taktıkları silecek suyu deposu gibi bir depo ve altında karışımı ayarlayan bir vana ve bir hortum. hepsi bukadar.200milyon civarıymış taktırmak.

unutuyodum birde olayın solüsyon kısmı var. bu karışım adamın sırrı açıklamıyor esas icat bu sıvı. içerinde bor var ve zararsız metal içermeyen başka katkı maddeleri var. 5lt lik pet su alıyosunuz. şebeke suyu olmaz yumuşak bir su isteniyo. hatta bi kaçda marka vermiş erikli v.b. bişiyler demiş. petin içinde 3 litre su olacak geri kalan kısmına bu karışım katılıp bir süre çalkalanıyor. yarım saat sonra kullanıma hazır. karışımı adamlar 20ytl ye satıyorlar. hazırlanan 5lt lik solüsyon 3000km kadar gidiyor.

bu olay benzinli veya lpg li araçlarda kullanılıyor.

İzmirli arkadaşlardan bu olayın doğruluğunu araştırmalarını rica ediyorum. bu adamı bulup görüşüp güvenilirmi değilmi bi araştırırsanız süper olur. açıkcası bana çok mantıklı geldi. %30-50 tasarruf ve performans oldukdan sonra sistemin takılmasıda ucuz denene bilir diye düşünüyorum.

5900 Sokak No: 13/A Abdülhamithan Camii Arka Sokağı Karabağlar İZMİR - TÜRKİYE Tel: +90(232) 237 35 55

ottoboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konuyu araştırıp. honda prelude sitesinde daha önce topic açmıştım. yukarıdaki yazıyı o topiğimden yapıştırdım. tekrar yazı hazırlamak zor geldi. :)

whiteman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ford mondeosu olan bir arkadaşım taktırmıştı ve hiç birşey değişmedi demişti

ironunited

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adamlar tabağına çanağına kadar yapmış biz daha arabamıza taktırmaya uğraşıyoruz :p (Emrah Ablak'tan alıntıdır)

aga78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi müşterimin dodge jepp inde var kaliteli bi ustası olgugunu 300 ytl ye taktırdıgını söyledi bir depoda 100 km fark ettiriyormuş normalde araç gemi gibi çalışıyor 1.20 ytl yakıyor ama bu sistemle bir depoda 100 km fark etmiş bilginize sistemin adını hatırlamıyorum ama maslakta yaptırmış yarın bi sorarım yine bu arada bu adam arabasının hastası amerikadan özel lastik getirtti
herşeyi araştırıyor yani.

Özgür16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu "bor" konusunda halen bir gelişme yok mu? Taktırıpta verim alan birisi?

TOPRAK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar Selam Gecenlerde Aracimin Yagini Degistirirken Usta Bana Motor Silk Cls Yi Tavsiye Etti Diger Katkilarin Koyu Oldugu Icin Piston Ve Segmana Yapistigini Fakat Pislik Geldigi Zaman Da Yine Yagla Beraber Yapisip Silindirleri Kaziyarak Motoru Yedigini Soyledi Ve Motor Silk Cls Nin Cok Akiskan Oldugunu Bor Ile Zenginlestirildigini Bu Nedenle Surtunme Katsayisinin Dustugunu Soyledi Kendi Arabasinda Kullaniyo
Performansinin Arttigini Belirtti

A

astra_cdti

Bilgi Girilmemiş
merhaba
2006 model astra cdti model aracıma 2 şişe nnt bor power koydum... ses gün geçtikçe azalıyor ama performansa inanamadım araba yeniden doğmuş gibi oldu... ve ben bu arabayı aldığımdan beri devir saatinin bu derece hızlı bi şekilde yukarı çıktığını hiç görmedim... çok memnunum tavsiye olunur...