Lastik alacam ama hangisi ???

serkan1976

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu kadar profesyonel muhabbetten sonra arabadan pek anlamayan biri olarak sorum biraz abes olacak ama;

Benim 2004 opel Astra NJOY araba var...Aracı aldığımda üzerinde Kumho lastikler vardı.... Ben hayatımda 120 km'den yukarı hıza çıkmam...Şimdiye kadarda lastiklerimden memnundum ama artık yavaş yavaş bitmeye başladılar...Lastiklerde balon var dedi usta yani değiştirme vakti gelmiş...

Şimdi lastiklerin üzerinde bir sürü sayı var...Ben lastik alırken hangi rakamlara bakacam? 195- var 60 veya 65 var sonra jantımın ne olölçüde olduğunu bile bilmiyorum....195 yazan lastiklerim yerine daha düşük veya yüksek sayıda lastik alsam ne olur? Bu rakamlar ne anlama geliyor ? Ben 4 mevsim gidecek hangi lastikleri almalıyım???

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük ihtimal orjinal lastikleri var aracın üzerinde, yada orjinal ölçüler.Hep kafanızın karıştığı noktada lastik firmalarının sitelerinde (örneğin michelin) aracın marka modelini girerek lastik seçimi yapabiliyorsunuz, fabrika verilerinde ölçüleri size sunuyor.Diğer bir unsur ise aracınızın el kitabında lastik ölçüleriniz yazar.Büyük ihtimalle stepneniz orjinal olabilir ondan da öğrenebilirsiniz.Örneğin peşpeşe 195/65/15 gibi bir rakam yazıyordur lastiğinizin üstünde, o aracınızın lastik ölçüsüdür.Değişik ebatta lastikler aracın orjinal ayarlarının yapıldığı ölçüye uymayacağı için bilgisayar verilerinde kaale alınmayacak derecelerde sapmalar yapabilir.

Marka olarak, eğer çok arazi tipi yollara gitmiyorsanız michelin i tavsiye ederim.Her aracımda kullandım her şekilde memnun kaldım.