Lastik alacam ama hangisi ???

rido51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
goodyear memnunum...

yossemitosem2.2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kumhooo en ideali bence fiyat ve performans acısından da cok iyi tavsym kumho 16 alcaksan da ku31 modeli ideal dostum :)

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
okudum okudum kafam karıştı. bi de ben sorayım dedim.

şimdi arabada takılı yokohama lastikler var, kış girişi almıştım 4 yılı geçti sanıyorum, kışlık olsun ama yazın da kullanayım diye tarif edince adamın önerdiği modeli almıştım, model aklımda değil. kışın ıslak veya karlı yollarda gayet başarılı olmasına rağmen yol sesi felaket yüksek, senelerdir biniyorum alıştım ama benim arabam daha sessizdi normalde :rolleyes:

neyse bunlar yılların yorgunluğuyla (toplamda 30bin km ya oldu ya olmadı bunca yılda) artık ömrünü tamamlamıştır sanıyorum. zira geçen önümde bi transporter ani frenlediğinde korkunç bi fren sesi çıkarmasına rağmen durmaya niyet bile etmedi. allahtan refleksler çalıştı da freni bırakıp etrafından dolaşabildim.

şimdi lastik almak istiyorum, ilk önceliğim konfor, tabi can taşıyoruz yol tutuş daha önemli ama öyle limitlerde kullanmıyorum artık aracı normal aile işi sürüş koşullarına uysun yeter.
tavsiyelerinizi alabilir miyim ben de.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de lastiklerimi inceledim diş derinlikleri hala aynı,18.000 km oldu.Kuru zeminde frenleme de hemen kızaklıyor abs devreye giriyor,pedalla savaşıyorum sonra ıslak zeminde daha iyi frenlediğini ve abs nin devreye girmedğini farkettim..Ne oluyor lastiklere anlamadım,vakit gelse de değiştirsem ben de.

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim şu ana kadar anladığım şeyler şu şekilde yanlışım var ise düzeltin lütfen;

1-) İyi lastik yoktur, yaşadığınız yere uygun şekilde seçilmiş lastik vardır. Bu aynen LPG'de, LPG'nin iyisi yoktur, iyi usta vardır gibi olmuş.
2-) Ortalamanın üzerinde puan alan lastikler yazlık olarak sanırsam; Bridgestone ER300, Continental CP2, Michelin Primacy ve Pilot, Good Year Optigrip,ortalama değerdeki lastikler ise; Lassa İmpetus Revo serisi(1ve2), Petlas (PT 515 sanırsam), Kumho.
3-) Bunların arasında seçim yaparken, ortam şartları, kullanım tarzı, kullanım ihtiyacı(ses, ıslak zemin, kuru zemin...), fiyat kriterlerini dengelemek lazım kanımca.
.
Şu an 185/65/15 Kumho KW17 i'zen kışlıklar takılı. 6. senesinde ve ben bunları 2 senedir kullanıyorum. Geçen sene kışın özellikle milletin zincir ile gidemediği yerleri rahatlıkla inip çıktım(Pursaklar, Bağlum iniş ve çıkışları). Bu sene ise Yenimahalle tarafına taşındım. Yollar gene dik ama bu sene pek verim alamadım haliylen ömür bitti. İnşallah onlarıda değiştireceğim..
.
Yazlık lastikleride değiştireceğim. Üzerlerinde 205/55/16 BFGoodrich lastikler var. Onlarda 6. senede. Maşallah çok iyi yol tutuyor ama sert. Almayı düşündüğüm lastik, fiyat/performans olarak şu an için Lassa İmpetus Revo serisi yada Petlas serisi.
Şimdi düşünüyorum, 205/55/16 çapında bilindik bir lastik en aşağı 200'dür.
Toplamda 800 ediyor. 4 sene kullanmış olsam senede 200 TL'ye mal oluyor. Ama Lassa ve Petlas sanırsam 140 taş çatlasa 150 civarı alınır diye düşünüyorum. Toplamda 600 TL edecek. Bunuda 3 sene kullansam gene senelik 200 TL'ye gelmiş oluyor diye düşünüyorum. Bunun yanında 1 sene erken değişme imkanım olur.
Ama ne yalan söyleyeyim, şayet maddi durum elverirse niyetim, Bridgestone ER300 yada GoodYear Optigrip, olmazsa Lassa yada Petlas.
.
Bu arada Decoder sendende Birdgestone hakkında detaylı bilgilerin(Kullanım saati, mesafe,sıcaklık,kullanım tarzı) devamı diler, hayırlı olsun derim :)
.
Birde hangi lastiği alırsam alayım her ay buraya düşüncelerimi yazmayı düşünüyorum o lastiğin adıile ilgili konu açarak. şayet yeni lastik alan arkadaşlar olursa lütfen, ayrı konu açarak düzenli şekilde fikirlerini beyan etsinler. en azından seneye lastik alacak arkadaşlara yol açarız.

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lassa impetus revo H kodlu lastik kullanıyorum ... ıslak-kuru -hız -frenleme fena değil fiyat / kalite olarak önerilebilecek bi lastik...

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lassa impetus revo H kodlu lastik kullanıyorum ... ıslak-kuru -hız -frenleme fena değil fiyat / kalite olarak önerilebilecek bi lastik...

205/55/16 mı peki ? Birde kaça aldınız acaba?

onkyo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
mustafakibaroglu.wordpress.com
bende de kumho 205/40R1 KU31 var

o sport lastiklerle ist. kar yağdı ve ben mecburek çağlayanın karlı sokaklarında indim çıktım gerçekten lastiklerimi o an için öpmek istedim :dil:

musti60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra f aracımızda kumho ku 31 var çok memnunuz astra g araçtada pirelli p6 var yol ıslak kuru yol tutuşu iyi ama çok sert bütün çukurları 60 yanak olmasına rağmen hissettiriyor ve yol sesi yapıyor,kumho 55 yanak ama daha yumuşak ve sessiz, bridgestone kullandım oda sert lastik, lassayı merak ediyorum kimisi bridgestone ile aynı diyor kimisi daha yumuşak diyor.bidahaki değişimde petlas,starmax,toyo,kumho veya lassa arasından tercih yapmayı düşünüyorum. michelin,good year gibi lastikler çok pahalı.geçen hafta biraz araştırma yaptım 195 60 15 michelin 200 civarı, goodyear 190 civarı, kumho ku31 135 civarı,starmax 135 civarı,toyo 160 tl fiyat verdiler.