yokuş aşşağı boş vitesdemi gitmek?.büyük vites küçük devirde gitmek mi?.daha az yakar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpago' Alıntı:
Araç rampa aşağı viteste giderken, motorun bağırması aracın hızını kesmek için. Aracın kontrolsüz hızlanmasını önlemek de bedava olmuyor. Bunun karşılığında yakıt yakıyor. Bunun ispatı çok kolay. Aracı rölantide 1 saat çalıştırıp yakıt düzeyini ölçmek, ardından 3,000 devirde sabit 1 saat basarak yakıt düzeyini ölçmek. Aracı yokuş aşağı 3,000-4,000 devir seviyelerine çıkaran güç benzin değil mi? Bir araç nasıl rampa çıkarken çok yakarsa, aşağı vitesle inerken aynı yakar. Aynı vitesle çıkılıp aynı vitesle inilirse bence aynı yakar. Rampa aşağı diye niye az yaksın ki? Araç yukarı çıkarken yükü taşımak için, aşağı inerken de yükün hızlanmasını önlemek için yakıt yakar.
Vitesi boşa atmak güvensiz, buna diyeceğim yok. Ama yakıt işi kafama yatmadı.
Enerjinin korunumu yasasından açıklamaya çalışalım.
Araba nasıl gider: Benzinin çıkardığı ısı enerjisi kinetik enerjiye dönüştürülür motorda o enerji de arabayı götürür.
Araba yokuş aşağı inerken niye hızlanır çünkü potansiyel enerji kaybeder, bu kaybolan enerji de kinetik enerjiye dönüşür yani araba hızlanır(Vites boştayken);
Araba viteste yokuş aşağı inerken niye hızlanmaz ve benzin harcamaz(ya da çok az harcar) yukarıda anlattığım gibi araba yokuş inerken potansiyel enerji kaybedip kinetik enerji kazanmaya çalışır ama siz arabayı viteste indirerek bu kazanmaya çalıştığı enerjiyi motora gönderirsiniz bu kinetik enerji de arabayı hızlandırmak yerine motoru çevirmeye harcanır burada ısı enerjisine vs. dönüşüp gider. Eğer bu sırada motor benzin yakarsa kinetik enerjiyi soğuracağı yerde daha çok oluşturup arabayı hızlandırır. Bu yüzden mantık olarak arabanın yokuş aşağı viteste inerken benzin yakmaması (ya da çok az yakması gerekir) hızlanmaması için.

Bu kadar bilimsel bilginin ardından bir de gerçek hayattan bir kesit aktarayım. Isparta Antalya arası 120 km civarı iniş birçok boşa alınacak yer var hem de birsürü. Bir gidişimde hep boşa aldım bir gidişimde de hep viteste indim. Viteste indiğimde daha az benzin harcadım.

ELEGANCE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mdellal' Alıntı:
O zaman devire göre vitesi çok iyi ayarlamak gerekiyo.Mesela ben Manisa İzmir arasında bi rampayı iniyorum,baya dik bi rampa,3.vitese attığım zaman gaza basmasamda vites istiyo.Hemen 4 e alıyorum rahatlıyo ... ;)

yahu bu manisayolu çok kötü hergün gidip geliyorum dün yine sabuncubelinde bir renault magnum tır komple cayır cayır yandı yarım saat yolu kestiler hergün bir kaza ger gün bir kaza (mübalağasız)... allah korusun. ne alaka benimkide şimdi konuyla;) neyse işte sabuncubelinden sonra boşta manisaya kadar gidiyor. Ama boşta yakıyor, viteste yakmıyor.

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Allah cezasını versin ya hala adam gibi düzeltmediler o yolu ... :mad:

MALCOLMX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
PEKİ ARKADAŞLAR BU VİTESTE "sıfır" YAKMA OLAYI, YOKUŞ AŞAĞI VİTESTE İNMEYİ TEŞVİK AMACIYLA BİLGİSAYAR KANDIRMACASI OLMASIN? YANİ EMİN MİSİNİZ BU KONUDA?

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarım yok aracım lpg li frenlerim sağlam her zaman viteste iner ve çıkarım ohhhh en rahat benim aracım Astra 1.4 16 v :)

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Sen bir de 2000 motor kullansan ...

MALCOLMX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
PEKİ ARKADAŞLAR BU VİTESTE "sıfır" YAKMA OLAYI, YOKUŞ AŞAĞI VİTESTE İNMEYİ TEŞVİK AMACIYLA BİLGİSAYAR KANDIRMACASI OLMASIN? YANİ EMİN MİSİNİZ BU KONUDA?

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Mühendislerin yalan söyleyecek hali yok ya ... :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...