Aracınız Ne kadar yakıyor?

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Eline sağlık.:alkis:

arf68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaaa arkadaşlar eğer bu aletleri alıpta kullanıyorsak bence benzin hesabı yapmaya gerek yok.haa çok hesap yapacaksak yakıt ta canımızı acıtıyorsa ozaman arba almaya gerek yok toplu taşıma araçlarını kullanıcaz..hem lüks'üm olsun hemde masrafsız olsun diye bişey yok zaten dünyada.bırakın istediği kadar yaksın gözünüz habire benzin ibresinde olmasın.haa olsada neolacakki daha az yakakacak hali yokya...sonuç olarak nekadar performans istiyorsanız okadar yakıt harcarsınız...

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arf68' Alıntı:
yaaa arkadaşlar eğer bu aletleri alıpta kullanıyorsak bence benzin hesabı yapmaya gerek yok.haa çok hesap yapacaksak yakıt ta canımızı acıtıyorsa ozaman arba almaya gerek yok toplu taşıma araçlarını kullanıcaz..hem lüks'üm olsun hemde masrafsız olsun diye bişey yok zaten dünyada.bırakın istediği kadar yaksın gözünüz habire benzin ibresinde olmasın.haa olsada neolacakki daha az yakakacak hali yokya...sonuç olarak nekadar performans istiyorsanız okadar yakıt harcarsınız...

katilmiyorum..

benim kücük cocugum var ve burda araba mecbur gibi birsey. kendim bizzat denedim agresif kullaninca 100kmde 12 litre yaktim. az dikkat ettim 10litre oldu. simdi ufacik bir hesapla ayda 1000km desek ayda 20 litre benzin buda 25€ eder en az. ben parayi yolda bulmuyorum.her kurusu icin bi tarafimdan terler akiyor. onun icinde mümkün oldugunca sakin kullanmaya calisip,kar ediyorum... bunun yadsinacak bir tarafi yok. yadsiyan varsa o da parayi alinteri degil,mirasla kazanandir..

arf68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpasch' Alıntı:
katilmiyorum..

benim kücük cocugum var ve burda araba mecbur gibi birsey. kendim bizzat denedim agresif kullaninca 100kmde 12 litre yaktim. az dikkat ettim 10litre oldu. simdi ufacik bir hesapla ayda 1000km desek ayda 20 litre benzin buda 25€ eder en az. ben parayi yolda bulmuyorum.her kurusu icin bi tarafimdan terler akiyor. onun icinde mümkün oldugunca sakin kullanmaya calisip,kar ediyorum... bunun yadsinacak bir tarafi yok. yadsiyan varsa o da parayi alinteri degil,mirasla kazanandir..

dostum yazımın sonunu iyi oku nekadar performans okadar yakı...parayı bizde yoldan toplamıyoruz ayrıca...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpasch' Alıntı:
yakit masrafini azaltmak icin:

duruslarda vites kücülterek motor freniyle durma yada yavaslama da bence etkili biryol.
bu yöntemı kullanıp kazandıgınız benzını baskı balataya vererek ödesırsınız:D:D bu yöntemi fazla uygulamamak gerekır ancak su bır gercekkı dururken devırlı sekılde durursak tekerlerden aldıgı hareketle dönen motor yakıtı keser.. ancak otoatıgınde bu özellıgı var 150 km hızla gıderken devır 4500 de ise ayagını gazdan gecıp komroserle durabılırsın takı durana kadar 3-2-1 yöntemı

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aga78' Alıntı:
ben yol müsaitse 3000 devir 100 km hız sabit yol giderim ama zaman zaman basarım gaza cigerleri açılsın corsamın yaww
50 60 km de 5. vites mantıklı degil bence onun tasarrufundan ne olur yaf

:good: :good:
3000 devir 90km hız corsa 1.2 manuel için optimum hız.Bu devirde ve hızda 5. viteste 90km hızda en ekonomik ve performanslı kullanım.
Aracımız eğer yokuşda devir saati düşmeye başlıyorsa bu motorun zorlandığı anlamına gelir.Bu durumda vitesi 3000 devirde tutabilmek bir küçültmemiz gerekir.:good:
Yokuş aşağı giderken boşa almak güvenlik ve sarfiyat açısından mantıklı değil.:(

coRSac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
50-60 biraz az olmus ama 80 km ideal 5 .vites için şayet yol düz ise hafif rampa varsa gözünüz yol bilgisayarında olsun ona göre vitesinizi ayarlarsınız ,her zaman yüksek vites az yakmadığı gibi motorun ömründende yer.Ayda 1 kez hava filtrenizi temizleyin ve lastik basıncını optimum seviyede tutun...bizim elimizden gelen bu ..

yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önerilerin için sağol. yalnız corsac nin söylediği gibi 50-60 km gibi bir hızda 5. vitesle giderken araç sanki daha çok yakıyor (gerçi ben yol bilgisayarının yalancısıyım)