benzine gelen zamlarla ilgili

İLKERNAVDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.bakirhome.com
geçen gun forumda konu açılmıştı benzine gelen zamlar hakkında dunya uzerinde varil fiyatları düşerken bizde neden yukseliyor diye bilenler belki bilir bilmeyenlerde öğrenmiş olur hükümet tarafından kurulmuş olan bir site var adı AKİM diye buraya şikayetinizi isteklerinizi yazıyorsunuz onlar size en kısa sürede cevap veriyor. bende merak ettim ve yazdım
dedimki;dünya üzerinde petrol fiyatları hızla düşerken neden bizde zam olarak pompalara yansıyor dedim sakın dolar yükseldi demeyin biz doların 1.20lerde syrettiği gunlerdeki benzin fiyatlarınıda biliyoruz dedim bi serbet piyasa çıkarttınız isteyen istediğini yazıyor dedim ve buda saolsun hukumetin umrunda değil nede olsa benzin almak için elleri cebine gitmiyor dedim konu hakkında açıklama bekliyorum diye bi sitem mesajı attım az önce cevabı geldi buyurun hep beraber okuyalım

İŞTE CEVAP

09.03.2009

Sayın ilker navdar,

"dünya üzerinde petrol varilinde yaşanan gerileme neden bizde ilerleme olarak yaşanıyor" konulu, AK Parti İletişim Merkezi’ne yapmış olduğunuz 771793 numaralı başvurunuz, Enerji Bakanlığı'na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır.

Enerji Bakanlığı Cevabı:
Petrol fiyatları, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’na göre 01/01/2005 tarihinden itibaren serbest piyasa koşullarına göre oluşmakta olup; fiyatların, kar marjlarının ve nakliye bedellerinin kamuca belirlenmesi uygulamasına son verilmiştir.
Petrol piyasasında dolaşımda bulunan tüm petrollerin fiyatı, ham petrol fiyatındaki değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir petrolün fiyat teşekkülünün arz-talep mekanizmasına göre ayrı ayrı oluştuğu bilinmektedir. Örneğin, 11 Temmuz – 10 Eylül 2008 tarihleri arasında ham petrol fiyatı (Brent tipi) % 26,94 düşüş göstermesine karşın, aynı dönemde motorin fiyatları daha fazla (%27), benzin fiyatları daha az (%18) düşmüştür.
Dünya pazarlarındaki vergisiz akaryakıt fiyatlarındaki düşüş de, kullanıcı fiyatlarına verginin azlığına veya çokluğuna göre yansımaktadır. 10 Eylül 2008 tarihindeki ortalama akaryakıt ve vergi tutarları esas alındığında, vergisiz fiyatlarındaki % 10 değişme (azalma veya artma) nihai fiyatlarda;
K Benzin 95 Oktan için % 3,40,
Kırsal Motorin için % 4,54
oranında etki yaratmaktadır.
Kurumumuz kendisine Kanunlarla tanınan görev, yetki ve sorumluluk çerçevesinde, enerji piyasalarında rekabetin ve öngörülebilirliğin artırılmasına ve istikrarın sağlanmasına ilişkin çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.
Bilgilerinize rica ederiz.

Bilginize sunar sistemimizi kullandığnız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
Saygılarımızla...

AK PARTİ GENEL MERKEZ

HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AKİM
444 25 44

BU E POSTAYA CEVAP VERMEYİNİZ. BURADAN YAPILAN BAŞVURULAR VE CEVAPLARI DEĞERLENDİRMEYE ALINMAMAKTADIR.
www.akparti.org.tr/akim/

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaten acı olan da bu. 10% luk düşüş vergilerin bağımsız sabit tutulmasından dolayı %3 gibi rakamlara tekabul edıyor. yani %70 lik düşüşü biz anca %20 olarak yaşıyoruz.

İLKERNAVDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.bakirhome.com
%20 indirim biz rüyamızda zor görürüz
Kurumumuz kendisine Kanunlarla tanınan görev, yetki ve sorumluluk çerçevesinde, enerji piyasalarında rekabetin ve öngörülebilirliğin artırılmasına ve istikrarın sağlanmasına ilişkin çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.
Bilgilerinize rica ederiz.
allahtan kararlılıkla sürdürüyorlar

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bir şey anladımsa arap olayım. Delikanlıca biz bu işten aşırı kar yaparak bütçeye kaynak yaratıyoruz deseler ya. Bakın ortada bir gerçek var. AKP hükümeti iş başına gelince en okkalı zamları nerelere yaptı. Sigara, içki, akaryakıt ürünlerine. Bu ürünler peşin para karşılığı satılan, aşırı vergili ürünler değilmidir? Şimdi bazıları diyecek ki sigara ve içki sağlığa zararlı, ulaşılması güç olsun diye böyle tedbir aldılar. Yemezler. Günümüzde petrol temel ihtiyaçların başında gelmiyor mu? Gerçi petrol ürünleri de sağlığa zararlı. Bu fiyatlara alınınca insanda sinir minir kalmıyor. RTE'nın muhalefette iken benzinin 1 litresi 1 doları geçince rahmetli Ecevit'e televizyonlarda 1 dolara benzin mi olur, bunlar İMF'nin kucağından inmiyorlar diye nutuk atıyordu. Eeeee RTE şimdi benzinin litresi kaç dolar, kim daha çok İMF nin kucağında oturuyor. Son günlerdeki savunması; petrol fiyatlarını hükümetimiz ayarlamıyor, bu fiyatlar bizim dışımızda gelişiyor diyor. Haklı enerji kurulu hükümete bağlı çalışmıyor, rahmetli babamın olmayan şirketlerinden sadece birisi. Yemezler, petrol fiyatlarını sen ayarlama ama vergisini cukkaya at varmı öyle üç kuruşa beş köfte.

lasthell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir şey anladımsa arap olayım. Delikanlıca biz bu işten aşırı kar yaparak bütçeye kaynak yaratıyoruz deseler ya. Bakın ortada bir gerçek var. AKP hükümeti iş başına gelince en okkalı zamları nerelere yaptı. Sigara, içki, akaryakıt ürünlerine. Bu ürünler peşin para karşılığı satılan, aşırı vergili ürünler değilmidir? Şimdi bazıları diyecek ki sigara ve içki sağlığa zararlı, ulaşılması güç olsun diye böyle tedbir aldılar. Yemezler. Günümüzde petrol temel ihtiyaçların başında gelmiyor mu? Gerçi petrol ürünleri de sağlığa zararlı. Bu fiyatlara alınınca insanda sinir minir kalmıyor. RTE'nın muhalefette iken benzinin 1 litresi 1 doları geçince rahmetli Ecevit'e televizyonlarda 1 dolara benzin mi olur, bunlar İMF'nin kucağından inmiyorlar diye nutuk atıyordu. Eeeee RTE şimdi benzinin litresi kaç dolar, kim daha çok İMF nin kucağında oturuyor. Son günlerdeki savunması; petrol fiyatlarını hükümetimiz ayarlamıyor, bu fiyatlar bizim dışımızda gelişiyor diyor. Haklı enerji kurulu hükümete bağlı çalışmıyor, rahmetli babamın olmayan şirketlerinden sadece birisi. Yemezler, petrol fiyatlarını sen ayarlama ama vergisini cukkaya at varmı öyle üç kuruşa beş köfte.

abi benzinden vergiyi düşürseler seçim rüşvetlerinin parasını nerden bulucak bu hükümet , adamlarada hak ver ne olur devletin tki ye kömür borcu 10 trilyona ulaşmış , sen ben ödiycez artık bi şekilde kömür beyazeşya borçlarını ki , akp tekrar iktidar olsun , malum bu ülkede ne kadar aç ve gariban yaratırsan oy potansiyeli okadar artıcak , önemli olan kömüre oyunu satabilecek garibanı yaratmak ;)

İLKERNAVDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.bakirhome.com
bu haksızlığa millet olarak dur demek lazım kimi konular var avrupada yaşanan ki bizde olsa dönup bakmayız halk sokaklara dökuluyor.bizim söz hakkı olduğumuz tek yer var orasıda sandık onuda bi çuval kömure satıyoruz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abi benzinden vergiyi düşürseler seçim rüşvetlerinin parasını nerden bulucak bu hükümet , adamlarada hak ver ne olur devletin tki ye kömür borcu 10 trilyona ulaşmış , sen ben ödiycez artık bi şekilde kömür beyazeşya borçlarını ki , akp tekrar iktidar olsun , malum bu ülkede ne kadar aç ve gariban yaratırsan oy potansiyeli okadar artıcak , önemli olan kömüre oyunu satabilecek garibanı yaratmak ;)
Zaten AKP'nin politikası bu. Bunu sağır sultan bile duydu ama neyse. Önce fakir halk yarat arkasından da fakirlik edebiyatı yap. Senden benden aldıkları haraçlarla da bu garibanlaştırdığın halkıma yardım yapıp şirin görün. Sıkıyorsa, para pul dağıtacağına iş ortamı yarat da başarını göreyim.Sen millete para dağıtıp, beleş yaşamayı ilke edinirsen bu millette çalışmaz YAN GELİP YATAR. Ülkede çark dönmediği sürece vergi toplayamazsın, gelir kaybını önlemek için de en kolay yola girip içki-sigara-petrol ürünlerine okkalı bir zam yaparsın.Yaptıklarının sonucunun nereye vardığını bilmeden sırf şirinlik olsun diye bazı uygulamalar getiriyorlar. Ondan sonra da durumun ne kadar acı olduğunu anlıyorlar. Mesela ben ev kadınlarından ve emeklilerden emlak vergisi alınmaması olayına karşıyım. Ev kadını çalışmadan nasıl ev alabiliyor, her emekli aynı maaşı mı alıyor da hepsini aynı kefeye koyuyorsun. Bu ülkede emekli maaşları 550-5000 lira civarında değişiyor. Eee nerede adalet. Gelir kaybı olunca da hemen emlak vergilerine tabiat ve kültür varlıklarını koruma diye bir ilave yaptılar. Keza vergi iadesini kaldırdılar. Şu an alışverişlerde kaç kişi fiş istiyor. Üstüne üstlük maaşlara vergi iadesinin yarısı kadar da bir ilave yaptılar. Gene hak etmeden para yardımı olayı. Vermeden almak Allah'a mahsus diye edebiyat yapıyorlar ama ülkenin geldiği durum da ortada işte. Hala destek çıkanlara bir hatırlatma; Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu kadar borç para dilenmemiştir. Hem de para gavurlardan, hiristiyanlardan dilenilmiştir. Geçenlerde bir bakan hükümetimiz başarılı diye hava attı. Neymiş efendim ihracaatımız artmış, unuttuğu birşey var veya söylemekten utandığı kendi dönemlerinde de İTHALATIMIZ DA TAVAN YAPTI.

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar kisa ve öz bende birseyler yazmak istiyorum ..daha 3-5 ay önce dizelin fiyati 1.53 euroya kadar firlamis ve epey öyle kalmisti .. bugün yine dizel(mazot) aldim..0,98.cent inanilmayacak bir sey kiriz den bu yana fiyatlar düstu burda..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İşte beğenmediğimiz Almanya ile aramızdaki fark. Ekonomik kriz var diye adamlar vatandaşına destek olmaya çalışıyorlar biz de gün bu gündür deyip zamlar yaparak köstek oluyoruz. Üstelik onlar gavur biz müslüman. Yani müslüman bir ülkeden alınan ham madde gavur diye tabir edilen ülkelerde bizden daha ucuza satılıyor. Galiba müslüman kardeşlerimiz elin gavuruna bizden daha ucuza mal satıyorlar:). Ya da.....:mad: